Bielizna termoaktywna czy termiczna?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Wiele osób uprawia aktywność fizyczną o każdej porze roku. Zapalonym zawodowcom nie przeszkadza nawet szalejąca wokół zima czy jesienne opady deszczy. Wiadomo, że aby móc w spokoju biegać lub jeździć na rowerze, należy ubrać się odpowiednio do pogody. By nie przeziębić się, a za to zahartować na świeżym powietrzu, także przy zimniejszych temperaturach, zakłada się pod spód bieliznę termoaktywną.

Bielizna termoaktywna a odzież termiczna

bielizna termoaktywna brubeck woolNajwiększą zaletą bielizny termoaktywnej są podane jej parametry odprowadzania wilgoci przez powłoki hydrofobowe. Bielizna termoaktywna Brubeck wool jest produkowana z materiałów syntetycznych, czyli z włókiem pochodzących z przetworzonej ropy naftowej. Wzbogaca się jej o dodatkowe włókna neutralizujące bakterie, które mają w sobie jony srebra. Jako że bielizna termoaktywna ma stanowić pierwszą warstwę wierzchnią, musi być dobrze dopasowana do ciała. Należy wybierać rozmiary przylegające bezpośrednio do skóry, bo za duże rozmiary bielizny mogą nie spełniać swoich funkcji utrzymywania ciepła organizmu. Funkcja bielizny termoaktywnej sprowadza się do niedopuszczenia, by ciepło wytwarzane przez człowieka uciekało. Dużo też zależy od komfortu i tego, jak szybko człowiek zaczyna odczuwać wszechogarniające zimno. Producenci mają przygotowane trzy rodzaje „drugiej skóry” i dzięki temu można wybierać spośród bielizny termoaktywnej lekkiej, średniej i ciepłej.

bielizna termoaktywna brubeckZ kolei, bielizna termiczna ma za zadanie podnoszenia ciepła, dlatego szyje się ją ze znacznie grubszych materiałów. W przeciwieństwie do oddychającej bielizny termoaktywnej termiczna nie oddaje potu i wilgoć zostaje przy ciele. Może to prowadzić do licznych otarć i zadrapań. Do tego, nosząc bieliznę termiczną można bardzo szybko wychłodzić organizm, co nie ma prawa wydarzyć się podczas noszenia termoaktywnej bielizny. Jako że różnice są bardzo widoczne, nie zaleca się stosowania termicznych koszulek i spodni, gdy ma się problemy z układem krążenia lub gdy aktywność fizyczna na mroźnym powietrzu jest niska, a termoaktywny zestaw można za to stosować wedle uznania. Chcąc zadbać o siebie i podnieść komfort cieplny zimą lub podczas uprawiania sportu zimą warto dobrze przemyśleć zakup bielizny.

Odpowiednio dobra i wykonana z najlepszych materiałów, może z powodzeniem pomóc w znoszeniu różnych warunków pogodowych na co dzień. Oznacza to, że jeśli ktoś chce dużo się ruszać na dworze najlepiej, gdyby kupił bieliznę termoaktywną. Ci, którzy chcą tylko podnieść komfort cieplny w drodze do pracy lub szkoły mogą z powodzeniem wybrać bieliznę termiczną.