Celiakia u dzieci – jak ją rozpoznać?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Celiakia może dawać swoje pierwsze objawy nawet w wieku dziecięcym. W przypadku dziewczynek, często bywa mylona z rozpoczęciem rozwoju płciowego. U chłopców – z zaburzeniami na tle nerwowym. Jeżeli dziecko często boli brzuch, zwłaszcza po spożyciu produktów mlecznych i zbożowych, ma problemy z zębami i trudności z nauką, możliwe, że wykazuje pierwsze symptomy celiakii.

Testy dla dzieci na celiakię

celiakia - testyCeliakia to choroba układu pokarmowego, która polega na nadmiernej reakcji immunologicznej organizmu na białko zbożowe, czasami także laktozę. Pierwsze jej objawy mogą pojawić się już w wieku niemowlęcym, chociaż zazwyczaj jest to wiek 6-10 lat. Dziecko bardzo często skarży się na bóle brzucha, zwłaszcza po posiłkach. Ma problemy z wypróżnianiem się – dokuczają mu zaparcia lub biegunki – a także licznymi aftami w jamie ustnej. Dzieci z celiakią mają też zazwyczaj problemy w szkole – choroba ta wywołuje chroniczne zmęczenie, które uniemożliwia skoncentrowanie się na lekcjach. Zauważalny jest także opóźniony rozwój fizyczny, czyli bardzo powolne rośnięcie i przybieranie na wadze. Pediatrzy często diagnozują małych pacjentów z zaburzeniami na tle nerwowym lub alergią pokarmową. W przypadku dziewczynek, zazwyczaj wiążą bóle brzucha z pierwszą miesiączką. Warto jednak wykonać badania na predyspozycje genetyczne, ponieważ może to być celiakia – testy dla dzieci są przeprowadzane tak samo, jak te dla dorosłych. Polegają one na pobraniu wymazu z wewnętrznej części policzka.

celiakia - testyMateriał badawczy można pobrać samodzielnie w domu, więc nie ma potrzeby stresowania dziecka szpitalami oraz białymi fartuchami. Po otwarciu aplikatora, należy potrzeć nim kilka razy o wewnętrzną stronę policzka. Dziecko może zrobić to samodzielnie lub z pomocą rodzica. Próbkę wystarczy zabezpieczyć i dostarczyć do kliniki. Badanie wymazu z wewnętrznej części policzka jest bardzo miarodajne – taka próbka zawiera bardzo dużo DNA, dodatkowo może być przechowywana w odpowiednich warunkach nawet kilka tygodni. Na wyniki badań czeka się natomiast zaledwie kilka dni. Wykonanie testów genetycznych to podstawa do dalszej diagnozy. Bez nich nie wykona się badań krwi na obecność przeciwciał charakterystycznych dla celiakii. Wczesna diagnoza pozwala na uniknięcie biopsji jelita cienkiego u dziecka, która jest konieczna po zaostrzeniu się objawów. Warto więc reagować najszybciej, jak tylko jest to możliwe.

Im szybciej wykryta zostaje celiakia, tym mniejsze szkody w organizmie wyrządza. Jeżeli dziecko wykazuje pierwsze objawy, należy zareagować jak najszybciej. Jeżeli zostanie zdiagnozowane we wczesnym stadium choroby, szybko nauczy się z nią funkcjonować. Stosowanie się do zaleceń lekarza i diety umożliwi mu cieszenie się beztroskim dzieciństwem.

Kategorie: Zdrowie