Co można uszyć z lnu?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Len to niezwykle wartościowa roślina znajduje swoje zastosowanie w kuchni jak i w produkcji materiału do szycia, czyli w krawiectwie. Len to doskonałe naturalne tworzywo regularnie uczestniczące w produkcji odzieży oraz dodatków do domu. To materiał idealny na zimę oraz lato — w mroźną zimę nas ogrzeje, a w upalne lato chłodzi.

Co można uszyć z materiału, jakim jest len?

kwiatekTkaniny lniane w Polsce są dosyć znane, a to dlatego, że proces uzyskania surowca, od wysiania nasion do uszycia koszuli czy pościeli, każdy mógł przeprowadzić w swoim gospodarstwie domowym. Len jest bardzo odporny na rozciąganie i tarcie — a odzież z niego uszyta wytrzymuje długie lata. Ten popularny materiał może być używany do produkcji obrusów, serwetek i innych elementów wystroju wnętrz. Materiał len jest antyalergiczny, a także wykazuje działanie antybakteryjne, można z niego wykonać okrycia wierzchnie oraz przepiękne poranniki. Nadaje się również do letnich spodni i koszul — gładkie lniane tkaniny charakteryzować się będą subtelną fakturą i luksusowym wyglądem. Oprócz tego cięższe tkaniny wykonane z lnu to wspaniały materiał na żakiety, garnitury czy marynarki. Zastosowanie lnu pozwala na wykonanie toreb na zakupy, toreb plażowych, narzut na kanapę, zasłon, a także ręczników.

materiałCo więcej, można również uszyć lniane buty — oksfordy czy też mokasyny, dzięki odpowiedniemu czyszczeniu przy pomocy szczotki zachowają swój idealny wygląd na bardzo długo. By cieszyć się długim użytkowaniem rzeczy wykonanych z lnu, warto zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Do ich prania używajmy delikatnych detergentów, pierzmy w niewielkiej ilości stopni, gdyż gorąca woda może doprowadzić do skurczenia się tkaniny. Materiał ten oczywiście występuje w różnej gramaturze, barwie kolorystycznej jak i wzorach. Lniane sukienki czy spódnice we wzory w kwiaty, koła czy prążki będą idealnym motywem na lato. Wyjątkową propozycją w ostatnim czasie stały się również woreczki z materiału, jakim jest len. Można je wykorzystać na wiele sposobów. Idealnie nadają się do przechowywania drobiazgów, bądź z powodzeniem zastępują torby papierowe na prezent. Jak widać zastosowanie lnu w ubraniach jak i wnętrzarstwie nie zna granic, na prawdę można wykonać praktycznie wszystko.

Na koniec warto pamiętać, że len, choć będzie nadawał się do większości projektów, to niestety nie może zostać wykorzystany do uszycia wykrojów wymagających rozciągliwej tkaniny. Przed przystąpieniem do szycia warto zapoznać się z właściwościami i zastosowaniem tej klasycznej tkaniny.

Kategorie: Dla niej