Co warto wiedzieć o oficerkach jeździeckich?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Oficerki to jeden z rodzajów butów jeździeckich, których głównym zadaniem jest ustabilizowanie nogi trzymanej w strzemieniu. Tym sposobem zapewniają one dodatkowe bezpieczeństwo jeźdźcowi, a dodatkowo usprawniają wydawanie przez niego poleceń podczas jazdy. Odpowiednio dobrane buty chronią łydki jeźdźca przed ewentualnymi otarciami.

Skórzane oficerki jeździeckie

oficerki jeździeckieW porównaniu do standardowego obuwia buty jeździeckie są znacznie wyższe, twardsze i bardziej wytrzymałe, a oprócz tego zjawiskowo prezentują się na różnego rodzaju zawodach. Każdy doświadczony jeździec powinien zaopatrzyć się przynajmniej w dwie pary obuwia – na okres zimowy oraz letni. Osoby początkujące i rzadziej ćwiczące nie muszą dokonywać zakupu dodatkowej pary, jednak może na tym nieco ucierpieć komfort jazdy. Oficerki jeździeckie są obuwiem najbardziej charakterystycznym, gdyż używano ich już setki lat temu podczas jazd na koniu czy konkursach. Do stworzenia najlepszych, oryginalnych oficerek używa się naturalnej skóry (bydlęcej). Obuwie wyposażone jest w dodatkowo szytą podeszwę, a także wytrzymały suwak. Wielu trenerów jeździectwa zaleca, aby oficerki zostały uszyte na miarę – indywidualnie pod każdego jeźdźca.

oficerki jeździeckieTym sposobem nie tylko zapewnia się sobie wygodę, ale również sama jazda jest ułatwiona i znacznie bezpieczniejsza. Aby stworzyć oficerki szyte na miarę, w wielu przypadkach wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, gdzie informuje się o charakterystycznym wyglądzie czy rozmiarze stopy. Z reguły zakup takiego obuwia jest nieco droższy, dlatego dla początkujących jeźdźców nie jest wymagany – wystarczy wybrać standardową wersję, która będzie najbliższa ideałowi. Produkty dostępne są w wersji dla Pań i Panów – zarówno męskie, jak i damskie oficerki jeździeckie będą elegancko prezentować się podczas każdych zawodów. Jeżeli produkt wykonany jest ze skóry, to warto go pielęgnować za pomocą przeznaczonych do tego środków. Oprócz oryginalnych oficerek można również zakupić tańsze odpowiedniki wykonane z gumy – nie przemakają, są łatwe w czyszczeniu, lecz umieszczona w nich stopa może szybko się pocić. Oficerki jeździeckie są najodpowiedniejszym rodzajem obuwia, szczególnie dla doświadczonych jeźdźców.

Są wygodne, dobrze przylegają do stopy i zapewniają maksymalne bezpieczeństwo. Ich cena może z początku zniechęcać początkujących jeźdźców, dlatego rozpoczynając naukę, warto skupić się na jej zamiennikach – popularnych sztybletach lub gumowych butach jeździeckich. Z czasem, kiedy jeździec zacznie brać udział w zawodach, warto przerzucić się na skórzane oficerki.