Covid – przydatne informacje

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Nikt się nie spodziewał globalnej pandemii, która zatrzyma cały świat. Wirus rozprzestrzenił się szybko na wszystkie kontynenty i zainfekował miliony osób. Firmy były zamykane, łańcuchy dostaw zrywane, brakowało w sklepach podstawowych produktów, ludzie tracili pracę.

Rekonwalescencja po chorobie

rekonwalescencja po covidJednak najważniejsza była sfera zdrowotna – wiele osób zachorowało i zmarło lub też wyzdrowiało, ale nadal odczuwa skutki choroby. Co warto wiedzieć o koronawirusie? Jakie są objawy infekcji, jak to się leczy? Wiele osób bagatelizowało początkowo Covid, szczególnie że jego symptomy bardzo przypominały przeziębienie i grypę. Pojawiała się gorączka, katar, ból gardła. Niekiedy objawy dotyczyły przewodu pokarmowego – pojawiały się biegunki i objawy zatrucia. Charakterystycznym objawem była natomiast utrata węchu i smaku. Pojawiała się zwykle gwałtownie i nie była związana np. z zatkanym nosem, który także utrudniałby odczuwanie zapachów. Z czasem pojawiły się nowe mutacje wirusów, które dawały nieco inne objawy. Niektórzy chorzy przechodzili to łagodnie, czy wręcz bezobjawowo, inni jednak lądowali w szpitalu na intensywnej terapii, zapadli w śpiączkę, czy też mimo zwalczonej infekcji nadal odczuwają długofalowe skutki Covidu. Wtedy niezbędna dla nich będzie profesjonalna rekonwalescencja po Covid w Inowrocławiu lub innym mieście.

rekonwalescencja po covidJak przebiega takie leczenie? Wiele zależy od tego które objawy tak zwanego długiego Covidu dotknęły pacjenta. Zwykle są to objawy ze strony układu oddechowego. Chory łapie zadyszkę, ma objawy podobne do astmy, często kaszle, nie może nabrać tchu. W takich wypadkach po konsultacji z pulmonologiem może być wskazana tlenoterapia w komorze hiperbarycznej. Niektórzy chory borykają się też z utratą smaku i węchu. Objaw nie ustąpił wraz z końcem infekcji, niektórzy będą się z tym borykać do końca życia. To bardzo utrudnia przygotowywanie posiłków, skoro nie czuć ich smaku,. Tu polecam się m.in. stymulowanie zmysłów poprzez wąchanie i smakowanie np. cytrusów, anyżu, czy kiszonek. Objawy długiego Covidu mogą dotyczyć też sfery neurologicznej, czy też charakteryzować się ogólnym osłabieniem organizmu i podatnością na infekcje. Podsumowując, koronawirusa nie można lekceważyć.

To choroba inna niż grypa – jej skutki można odczuwać jeszcze wiele miesięcy po zakończeniu infekcji. Zadyszka, utrata węchu, czy też zaburzenia równowagi to tylko niektóre z nich. Warto się zatem chronić przez zakażeniem, a jeśli już do tego dojdzie to szybko podjąć leczenie i rehabilitację po Covid.

Kategorie: Zdrowie