Czy warto zajmować się sprzedażą ziół?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Zioła od lat wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale również w lecznictwie. Stosuje się je w celach profilaktycznych, by złagodzić objawy różnych dolegliwości. Kiedyś uprawiane były w każdym przydomowym ogródku, by w razie potrzeby mieć do nich stały dostęp, dziś natomiast oprócz hodowania ziół równie popularny okazał się handel uprawami. Ich sprzedaż stała się popularną formą prowadzenia biznesu.

Opłacalna sprzedaż ziół hurtem

sprzedaż ziółWiele osób zastanawia się, w jaki sposób zacząć uprawę ziół. Sposób jest bardzo prosty – na początek wystarczy niewielki obszar, na którym zasieje się pierwsze nasiona. Nie trzeba od razu zakładać całej plantacji, by przekonać się, czy biznes odniesie sukces. Zioła pochodzące z gospodarstw rolnych cieszą się dużą popularnością wśród kupujących, którzy doceniają ich naturalne pochodzenie. Zapotrzebowanie na zioła jest naprawdę duże, ponieważ wykorzystuje się je do produkcji wielu artykułów spożywczych. Goszczą w każdej kuchni od pokoleń najczęściej w zasuszonej postaci, choć równie chętnie trzymane są w doniczkach, by domownicy mieli dostęp do świeżych produktów. Ziołolecznictwo także jest bardzo cenione. Wykorzystywanie ziół w produkcji leków i suplementów diety znane jest już od dawna, a wraz z rozwojem branży farmaceutycznej rośnie także zapotrzebowanie na konkretne gatunki roślin. Od jakiegoś czasu można także zaobserwować wzrost zainteresowania produktami zielarskimi w branży kosmetycznej.

sprzedaż ziółDlatego też wielu rolników zauważyło, że produkcja tego rodzaju przypraw jest dochodowa. Coraz częściej przeznaczają oni część ziemi uprawnej na ich zasianie, a przez duży popyt małe poletka często zmieniają się w większe plantacje, dzięki którym możliwa jest późniejsza sprzedaż ziół hurtem. Na rynku pojawia się także coraz więcej sklepów, oferujących tego typu produkty. To właśnie tam można dokonać zakupu nie tylko od polskich producentów. Punkty sprzedażowe oferują zasuszone zioła, ale także mnóstwo artykułów, które zostały opracowane na ich bazie. Czy uprawa i sprzedaż ziół jest opłacalna? Wszystko zależy od tego, jakich wyrobów potrzebują klienci. Warto obserwować rynek zielarski i sprawdzać, na jakie produkty jest duże zapotrzebowanie. Najłatwiej jest zacząć od najpopularniejszych gatunków lub tych, które uprawiane są na mniejszą skalę, ale popyt na nie jest duży. Produkcja i sprzedaż ziół są coraz częściej spotykane nie tylko na polskim, ale i europejskim rynku.

Chcąc otworzyć własną działalność zajmującą się hurtem przypraw, należy wziąć pod uwagę potrzeby potencjalnych klientów – jakich ziół poszukują najczęściej? Warto zacząć od niewielkiej uprawy, która pozwoli początkującemu przedsiębiorcy sprawdzić, czy jest to praca dla niego. Hodowla ziół potrafi przynieść pokaźne dochody, lecz wymaga dużo doświadczenia, wiedzy i zaangażowania.