Czym jest holter EKG – trochę historii i nauki

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Czym właściwie różni się badanie zwykłe tradycyjne badanie EKG od badania EKG za pomocą Holtera? Dlaczego nazywa się właśnie tak, a nie inaczej? W jakich przypadkach stosuje się tę metodę i jak przebiega to badanie? W poniższym tekście postaramy odpowiedzieć się na te pytania. 

Kiedy przeprowadzamy badanie holterem?

lekarzKlasyczne badanie EKG, czyli badanie elektrokardiograficzne polega na nieinwazyjnym oraz bezbolesnym badaniu serca w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Na klatce piersiowej pacjenta i jego kończynach umieszczane są elektrody, które zbierają z powierzchni ciała informacje o pracy serca. Badanie to może zostać wykonane także u dziecka, nawet w wieku niemowlęcym. Trwa ono około dziesięciu minut. Holter EKG, wynaleziony przez amerykańskiego biofizyka Normana Holtera, pozwala na monitorowanie czynności elektrycznej w dłuższym okresie, zazwyczaj w ciągu doby. Pozwala ocenić zmiany dynamicznie zachodzące w sercu, które mogłyby nie ujawnić się podczas jednorazowej wizyty na 10-minutowym badaniu EKG. Niewielkie rozmiary tego specjalistycznego urządzenia sprawiają, że można bez trudu przymocować je do ciała lub ubrania w taki sposób, aby nie ograniczać ruchów pacjenta. Badanie to jest szczególnie ważne w przypadku podejrzenia zaburzenia rytmu serca. Wykonuje się go także szukając przyczyn napadów duszności, omdleń i kołatania serca.

ekgIstotna rola pacjenta to prowadzenie dziennika, w którym zapisuje informacje odnośnie wykonywanych czynności oraz ewentualnie pojawiających się dolegliwości. Po wskazanym czasie aparat zostaje zdjęty, a jego zapis szczegółowo analizuje lekarz. Ogromną zaletą badania jest to, że dzięki ocenie pracy serca zarówno w spoczynku, jak i podczas wysiłku fizycznego z łatwością wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. Pozwala zatem określić niesystematyczne, zmienne oraz ciężkie do określenia stany, które czasem ciężko powiązać akurat z chorobami serca, między innymi duszności, omdlenia czy też zawroty głowy. Bezbolesne badanie, brak czynników inwazyjnych oraz niewielkie rozmiary urządzenia to spora zaleta. Dzięki Normanowi Holterowi obecnie możemy pozwolić sobie na takie badanie szybko i bez problemu.

Rozwój technologii w medycynie jest bardzo dynamiczny. To ważne, aby łączyć te dwie odrębne gałęzie nauki tak, by móc polepszać jakość leczenia i życia ludzi we współczesnym świecie. Takie urządzenie jak holter jest tego najlepszym przykładem.

Kategorie: Zdrowie