Czym jest terapia rodzinna i co daje w zamian?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Rodzina jest podstawową grupą społeczną, na której opiera się całe społeczeństwo. Niewątpliwie temat rodziny jest jednym z najbardziej interesujących, co widać po tym, jak często jest to pojęcie badane przez psychologów, socjologów, pedagogów czy pracowników socjalnych. Terapia rodzinna zazwyczaj przydaje się przy konflikcie rodziców z nastolatkami, w Polsce wciąż nie jest wystarczająco dostępna.

Na czym polega psychoterapia rodzinna?

dziecko i psychologPsychoterapia rodzin polega na cyklicznych spotkaniach, najczęściej całej rodziny, w której to istnieje problem, z którym nie mogą sobie rodzice, czy opiekunowie dziecka poradzić. Służy wspieraniu rodziców zmagających się z problemami wychowawczymi, szukaniu rozwiązywania konfliktów lub sposobu na ustabilizowanie sytuacji. Problemy rodzinne nie ograniczają się tylko do patologii społecznych. To również problemy związane z depresją, zaburzeniami odżywiania czy problemy z używkami — skuteczna terapia rodzinna w Łodzi jest kierowana do rodziców, dzieci oraz pozostałych krewnych. Za prowadzenie tych zajęć odpowiada psycholog. To osoba z doświadczeniem w pracy z rodzinami, oraz parami będącymi w związkach. Wykształcenie psychologiczne, oraz kierunkowe szkolenia związane z terapią pozwolą takiemu specjaliście na dogłębną analizę dysfunkcjonalnych zachowań, oraz wskazanie możliwych rozwiązań.

leczenie uzależnieńPrzychodząc na terapię rodzinną, każda z osób powinna mieć wolę zmiany i chęć odbudowania relacji, czy zmagania z problemem. Na sesjach każdy członek z rodziny, ma możliwość opowiedzenia swojej historii z własnego punktu widzenia. Wiele konfliktów i nie porumień, wynika z niedomówień lub braku chęci do słuchania, lub dzielenia się z problemami. Jeżeli samodzielne rozpracowanie problematycznych kwestii jest utrudnione lub niemożliwe, właśnie psychoterapia rodzin stanowi zalecane rozwiązanie. Sesje takie często są potrzebne rodzinom, które borykają się z jakimś kryzysowym przeżyciem: śmiercią bliskiej osoby, utrata pracy, separacją, rozwodem czy zmianą otoczenia. Specjalista stara się zachować neutralność i nie stawać po żadnej stronie ewentualnego konfliktu. Jego celem niej jest szukanie winnych, lecz wypracowanie takiego rozwiązania, które będzie spełniało potrzeby i oczekiwania wszystkich uczestników spotkania.

Głównym celem terapii rodzinnej jest odnalezienie źródła problemów, który sprawił, że rodzina przestała funkcjonować poprawnie. Spotkania terapeutyczne dają możliwość spojrzenia na system rodzinny i relacje w nim panujące obiektywnym okiem. Zazwyczaj na pierwsze spotkanie zapraszane są wszystkie osoby mieszkające razem, natomiast w kolejnych sesjach w zależności od wskazań psychoterapeuty mogą uczestniczyć poszczególne osoby.

Kategorie: Psychologia