Czym powinien się wyróżniać dobry psycholog dziecięcy?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

W obecnym czasie widać wyraźnie, że coraz większa liczba dzieci w różnym wieku, boryka się z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi. Dlatego też tak ważne jest, by w takim wypadku znaleźć odpowiedniego psychologa, który specjalizowałby się we wszelkiego rodzaju problemach dzieci i młodzieży.

Cechy dobrego psychologa dziecięcego

Nie zawsze dobry psycholog dla osób dorosłych, poradzi sobie dobrze z problemami młodzieży. Wynika to z faktu, że młodsi pacjenci wymagają zupełnie innego podejścia do ich problemów, niż osoby dorosłe. Pacjenci młodsi wymagają przede wszystkim odpowiedniej motywacji, aby dać sobie pomóc. Uraz do spotkań z psychologiem z wieku dziecięcym, może się przełożyć na niechęć do pomocy psychologicznej w życiu dorosłym. Dlatego też, warto zwrócić baczną uwagę przede wszystkim na wykształcenie kierunkowe, którym powinien się wyróżniać każdy tani psycholog dziecięcy – łódź jest miastem, gdzie można go znaleźć bez większych problemów. Oprócz dyplomu ukończenia studiów wyższych, psycholog dziecięcy powinien posiadać także kursy oraz wykształcenie dodatkowe, nakierowane przede wszystkim na możliwość ułatwionych kontaktów z młodszymi pacjentami. Szczególnie korzystne wydaje się być wykształcenie pedagogiczne które jest kluczowe w nawiązaniu kontaktów z dziećmi, oraz młodzieżą.

ciężka depresjaRównie ważne jest jednak aby nie wybierać nigdy psychologa w ciemno, a sprawdzać dokładnie opinie na temat danego specjalisty. Można się posiłkować zarówno opiniami ze strony rodziny, czy też najbliższych znajomych. Pewnym rozwiązaniem wydaje się być także sprawdzenie opinii, zamieszczanych na temat danego specjalisty w Internecie. Kluczowe jest jednak również to, aby oprócz konsultacji z psychologiem, zadbać również o regularne wizyty u dziecięcego psychiatry. Obydwaj specjaliści powinni działać ze sobą w ścisłym porozumieniu, na przykład dobierając odpowiednią dawkę leków, do polepszającego stanu pacjenta sygnalizowanego przez psychologa. Takie współdziałanie, zapewne bardzo przyśpieszy proces dochodzenia do równowagi psychicznej przez dane dziecko. Na szczęście znalezienie odpowiednich specjalistów zdrowia psychicznego, specjalizujących się w problemach pacjentów młodszych, staje się coraz prostsze. Coraz większa liczb dzieci, oraz młodzieży, wykazuje mniejsze jak i większe problemy ze zdrowiem psychicznym. Dlatego też, tak ważne jest aby w takim przypadku, postarać się o uzyskanie profesjonalnej pomocy psychologicznej. Oczywiście, konieczne jest odpowiednio umiejętne wybranie odpowiedniego specjalisty psychiatry, oraz psychologa, specjalizującego się w rozwiązywaniu problemów pacjentów młodszych.

Po więcej informacji na temat dobrej terapii i wyboru psychologa zapraszamy na www.poradniatuitam.pl.