Czym się różni stomatolog od dentysty?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Wiele osób chce mieć olśniewający uśmiech, dlatego dba o niego domowymi sposobami, ale też bardzo często chodzi na kontrole, które są niezbędne, jeśli chce się mieć piękny, ale przede wszystkim zdrowy uśmiech. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje różnica między dentystą a stomatologiem i w niektórych przypadkach należy wiedzieć do kogo się udać, aby uzyskać odpowiednią pomoc.

Kiedy wybrać stomatologa a kiedy dentystę?

stomatologWarto zaznaczyć, że w Polsce dopiero po wejściu do Unii Europejskiej (czyli od 2002 roku) postanowiono ujednolicić te dwa zawody. Dlatego osoby, które po tym roku ukończyły studia na kierunku stomatologii, otrzymują tytuł również dentysty. Dentysta to specjalista od zębów, na co wskazuje właśnie sama nazwa – „dens” po łacinie oznacza ząb. I właśnie tym się zajmuje dentysta – zębami. Dlatego każdy, kto zmaga się z bólem zęba, chciałby usunąć kamień nazębny czy wybielić je może udać się do dentysty. Zupełnie inaczej wygląda sprawa ze stomatologiem. „Stoma” po grecku oznacza usta, a „logia” – naukę. Więc stomatolog zajmuje się całą jamą ustną i problemami z nimi związanymi. Trzeba przyznać, że stomatologia to bardzo rozległa dziedzina medycyny. Należy pamiętać, że wizyty zarówno u stomatolog Morawica, jak i u dentysty powinny być regularne. Dorośli powinni odwiedzać specjalistę raz na pół roku a dzieci raz na 3 miesiące, aby upewnić się, że z uzębieniem jest wszystko w porządku.

stomatologNiestety nie każdy tego przestrzega i wtedy dochodzi do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Kiedy oprócz rutynowych kontroli powinno się umówić na wizytę do stomatologa? Jeśli odczuwa się nadwrażliwość na ciepłe lub zimne napoje (a wcześniej takie problemy nie występowały), podczas stanu zapalnego jamy ustnej, a także, gdy dziąsła są obrzęknięte i zaczerwienione. Co więcej, jeśli mimo regularnego czyszczenia zębów odczuwa się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, warto jest wybrać się do specjalisty. Jak wiadomo, lepiej jest zapobiegać niż leczyć, jednak nie zawsze da się uniknąć tego drugiego. Stomatolog podczas badania przeprowadza szczegółowy wywiad, następnie bada stan uzębienia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Często się zdarza, że lekarz wyśle pacjenta na badanie RTG – takie zdjęcia pozwolą zobaczyć stomatologowi zmiany, których nie jest w stanie zaobserwować gołym okiem, np. torbiele.

Jak widać, mimo że dentysta i stomatolog to bardzo podobne zawody, różnią się od siebie. Warto więc wiedzieć, kiedy udać się do konkretnego specjalisty. Mimo że może dochodzić do sporów na temat tego, który lekarz jest od czego, najważniejsze to jego doświadczenie, wiedza i umiejętność pomagania pacjentom.

Kategorie: Zdrowie