Czym zajmuje się terapeuta?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Wielu ekspertów mówi, że mamy teraz nie tylko pandemię koronawirusa, ale także pandemię chorób psychicznych. Wiele osób cierpi z powodu zamknięcia w czterech ścianach, czy wpada w depresję po utracie pracy lub firmy. Do tego dochodzą takie czynniki jak wzrost liczby rozbitych małżeństw, nękanie w szkole, czy mobbing w miejscu pracy. Problemy psychiczne mogą dopaść każdego, bez względu na wiek i status społeczny.

Wizyta u dobrego psychologa

psychologCo można zrobić kiedy pojawią się u nas symptomy depresji, nerwicy, czy fobii? Należy dowiedzieć się gdzie przyjmuje najlepszy psycholog terapeuta w Poznaniu i zapisać się na wizytę. Tylko dzięki fachowemu wsparciu można efektywnie walczyć z problemami psychicznymi różnego typu. W czym może pomóc terapeuta? Na pewno rozmowa z nim przyda się osobom, którym nagle wydarzył się jakiś wypadek. Może to być śmierć bliskiej osoby, rozwód, utrata pracy, czy niekorzystna diagnoza lekarska. Takie osoby mogą być bardzo podłamane, zrozpaczone, bez chęci do życia. Są zwykle apatyczne, rozchwiane emocjonalnie. Może też pojawić się pokusa na to by szybko poprawić sobie samopoczucie i zapomnieć o problemach poprzez sięgnięcie po alkohol czy inne używki. Dobry terapeuta wesprze osobę w trudnej sytuacji, dzięki niemu łatwiej będzie przejść przez skomplikowany etap w życiu.

psychologPsycholog będzie oferował wsparcie także tym, którzy od dłuższego czasu borykają się z problemami psychicznymi. Do terapeuty zgłaszają się osoby z zaburzeniami depresyjnymi, nerwicowymi, czy z fobiami, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. W takich wypadkach terapia może trwać nawet rok lub dwa. Ważne jest to, by dotrzeć do przyczyny problemu, kiedy on się zaczął i kiedy narastał do takiego momentu, że pacjent zdecydował się na profesjonalną pomoc. W niektórych przypadkach niezbędne będzie też wsparcie psychiatry. Tylko on może zalecić branie leków uspokajających, antydepresantów, czy psychotropów. W skrajnych przypadkach zaleca się leczenie na oddziale szpitalnym, jednak zwykle wystarczy cotygodniowa sesja z terapeutą. Pozwala ona na powolny, ale skuteczny powrót do normalności. Jak widać terapeuta może pomagać swoim pacjentom na wiele różnych sposobów.

Przydaje się zarówno wsparcie czasowe np. w trakcie rozwodu,jak i wsparcie stałe np. w przypadku depresji. Dzięki dobremu planowi leczenia każdy pacjent może dojść do siebie i rozpocząć nowe życie, wolne od problemów psychicznych. Warto jest zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, dzięki którym życie stanie się piękniejsze.