Dietetyk — dlaczego warto zasięgnąć porady specjalisty?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Jedzenie ma ogromne znaczenie. Świadomość na temat żywienia wzrasta we współczesnym społeczeństwie z każdym dniem. Wciąż jednak wiele osób decyduje się na przejście na restrykcyjne i kontrowersyjne diety bez konsultacji ze specjalistą, co bywa to bardzo niebezpieczne. Z pomocą przychodzi specjalista dietetyk.

Dietetyk i zmiana diety

dietetykW czym może pomóc? Zmiana sposobu odżywiania jest sporą rewolucją dla organizmu. Warto skonsultować ją ze specjalistą. Dietetyk posiada rozległą wiedzę na temat żywienia. Jego praktyka może objąć opiekę nad człowiekiem chorym zdrowym, czy całą grupą osób. Dobry dietetyk z Wodzisławia Śląskiego, czy innego miasta pomoże w przejściu na nowy rodzaj żywienia. Odpowiednia dieta pomaga odzyskać lub utrzymać zdrowie, a także zrzucić nadprogramowe kilogramy. Wiele osób decyduje się na przejście na restrykcyjne diety cud, które nastawione są na szybkie zrzucenie wagi. Przez nieprawidłowe zbilansowanie diety można wyrządzić sobie wiele krzywd. Nawet jeśli taka dieta ma pewien potencjał, powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb człowieka. Bezcenna jest więc konsultacja z profesjonalistą. Dietetyk przeprowadza wnikliwy wywiad, który ma za zadanie dopasować żywienie do konkretnej osoby, jej preferencji, umiejętności i stanu zdrowia. Stan zdrowia powinien zostać sprawdzony na początku ustalania jadłospisu przez odpowiednie badania.

dietetykCzęsto może okazać się, że restrykcyjne zakazy wcale nie są konieczne. Nauczenie zdrowych nawyków, które wyprą niezdrowe przyzwyczajenia, może okazać się na dłuższą metę znacznie korzystniejsze. Nowy sposób żywienia pozostanie z pacjentem na dłużej niż dieta, która, niekontrolowana przez fachowca, może skończyć się wystąpieniem efektu jojo. Dobry specjalista współpracuje ze swoim pacjentem i bierze pod uwagę jego upodobania i możliwości. Ważne, by proponowane dania dostosowane były do tego co pacjent lubi jeść, ale też do jego umiejętności kulinarnych i zawartości kieszeni. Dobry dietetyk weźmie też pod uwagę to, ktoś nie może żyć bez słodyczy przekąsek i zamiast zakazywać, przekaże wiedzę jak rozsądnie po nie sięgać lub czym zastępować. Jedzenie jest ważne także dlatego, że sprawia przyjemność. Doświadczenie dobrego dietetyka pozwala stworzyć smaczne potrawy ze zdrowych produktów, które często niesłusznie uznawane są za mało atrakcyjne smakowo. Konsultacja z dietetykiem powinna być podstawą zmiany trybu życia.

Wprowadzanie w życie niedopasowanych, restrykcyjnych diet może przynieść niekorzystne skutki zdrowotne i odwrotność zamiarów w postaci efektu jojo. Dzięki wiedzy, którą przekazuje specjalista, zdrowe nawyki zostaną na dłużej i pozytywnie wpłyną i na wagę i na samopoczucie.