Do kogo skierowana jest profesjonalna rehabilitacja kardiologiczna?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Schorzenia natury kardiologicznej są często wywoływane niezdrowymi nawykami, takimi jak otyłość, stres czy siedzący tryb życia. Dotyczy to osób starszych i młodszych – bez względu na wiek warto zastanowić się nad przebyciem rehabilitacji kardiologicznej, jeśli jest się w grupie ryzyka.

Rehabilitacja po zawale serca

rehabilitacja kardiologicznaProgram tego rodzaju leczenia zaczyna się od prób diagnostycznych, które są dobierane przez lekarzy i fizjoterapeutów. Istotne są codzienne treningi, których przebieg jest dostosowany do indywidualnych możliwości pacjenta. Programy rehabilitacji kardiologicznej są skierowane między innymi do osób narażonych na czynniki ryzyka. Choroby układu krwionośnego częściej występują np. u palaczy tytoniu, gdyż dym papierosowy jest szkodliwy na wszystkie organy, w tym układ sercowo-naczyniowy, bezpośrednio odpowiedzialny za krążenie krwi. W grupie ryzyka znajdują się również osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi, które może doprowadzić do dolegliwości serca, np. łomotania.

rehabilitacja kardiologicznaProfesjonalna rehabilitacja kardiologiczna jest skierowana także do pacjentów po przebytym zawale serca lub ostrym zespole wieńcowym. Tego typu leczenie często dotyczy także osób po zabiegach, np. pomostowania aortalno-wieńcowego czy rewaskularyzacji naczyń wieńcowych. Obarczone ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia są także osoby obciążane nadmiernym stresem czy otyłością, która może doprowadzać np. do miażdżycy. Na prawidłowe funkcjonowanie organizmu wpływa również dieta, dlatego rehabilitacja kardiologiczna jest skierowana także do pacjentów, którzy odżywiali się nieracjonalnie. Nawet jeśli do tej pory nie została u nich stwierdzona choroba układu krążenia, sytuacja ta może nastąpić, dlatego warto zdecydować się na zabiegi przeciwdziałające występowaniu poważnych schorzeń. W wyborze odpowiedniej diety pomaga wcześniejsze badanie składu ciała, które jest wykonywane na samym początku rehabilitacji kardiologicznej. Występowanie schorzeń układu krwionośnego to często wynik upośledzonej tolerancji glukozy, w przypadku której należy zastosować specjalny program żywieniowy, dostosowany do specyfiki metabolizmu pacjenta. W ramach profesjonalnej rehabilitacji kardiologicznej wykonywane są również badania laboratoryjne, które mają na celu sprawdzić poziom cholesterolu, trójglicerydów czy cukru.

Istotna okazuje się także pomoc psychologa, ponieważ osoby chore często cierpią na schorzenia w rodzaju depresji czy obniżonego poczucia własnej wartości. Podczas rehabilitacji pacjenci dowiadują się także o metodach profilaktycznych, dzięki czemu po powrocie do codzienności mogą sami ograniczać możliwość wystąpienia choroby.

Kategorie: Zdrowie