Fenomen liposomalnego kwasu askorbinowego

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Na rynku suplementów diety coraz częściej powstaje wiele nowych rozwiązań. Jeśli chodzi o kwas askorbinowy, który jest tak powszechnie wykorzystywany-producenci coraz częściej wprowadzają do swojego asortymentu liposomalną formułę witaminy C. Czym różni się do tradycyjnej formuły? Dlaczego warto skorzystać z niej? W jakich źródłach szukać?

Zalety liposomalnej witaminy C

O tych formułach można było usłyszeć już jakiś czas temu. Mimo, iż jest to nowe rozwiązanie na mocno rozwijającym się rynku suplementów diety, to jest coraz chętniej stosowane. Taka możliwość jest zdecydowanie lepsza od innych koncentratów suplementów – nic dziwnego, że są tak chętnie wykorzystywane wśród producentów suplementów. Liposomy mają na celu zwiększenie biodostępności substancji czynnych – w konsekwencji czego leki i suplementy należą do bardziej skutecznych, aniżeli te tradycyjne. Dzięki swojej naturalnej błonie łatwo przenikają do komórek, przez co mają lepsze działanie. Takie formuły chronione są przed enzymami, sokami trawiennymi czy żółcią. Dzięki mocnym i szybkim wchłanianiu, witamina ma wchłanianie aż rzędu 90-95%. Witamina w tradycyjnej formie wchłania się w ilości około 60-70% i wchłania się zdecydowanie wolniej.

Jeśli chodzi o dawkowanie, to powinno się przyjmować ją w dawce 100-200mg na dzień- oczywiście jak w przypadku wszystkich leków i suplementów dawkowanie powinno być dopasowane do potrzeb indywidualnych. Należy jednak przyjmować w połączeniu z niektórymi produktami spożywczymi, jakimi są na przykład ogórek czy cukinia. Warzywa te, rozkładają kwas askorbinowy, przez co zażywana liposomalna witamina C nie ma możliwości przeniknięcia do wnętrz komórek. Jeśli chodzi o działanie kwasu askorbinowego, to posiada wiele zalet. Działa nie tylko na odporność, jak powszechnie wiadomo, ale przyspiesza gojenie się ran, wspomaga wchłanianie żelaza, może zapobiegać przyspieszaniu procesów starzenia, poprawia stan skóry oraz wzmacnia zęby i dziąsła. Naturalnie kwas askorbinowy występuje między innymi w produktach takich jak dzika róża, papryka, cytrusy, kiwi czy czarna porzeczce. Jednak uzupełnianie kwasu askorbinowego, szczególnie niedoboru z naturalnych źródeł jest wręcz niewykonalne. Dlatego istotna jest suplementacja tymi składnikami odżywczymi.

Prowadzenie odpowiedniego trybu życia jest bardzo ważne, a utrzymanie odpowiedniego poziomu niezbędnych witamin w organizmie jest jeszcze bardziej istotne. Prawidłowy poziom wszystkich witamin przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a w niektórych przypadkach ma dodatkowe działanie lecznicze. Suplementacja witamin może odbywać się w tradycyjnej formule lub liposomalnej, którą lepiej przyjmuje organizm.