Jak czyścić pończochy i podkolanówki uciskowe?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Odpowiednia pielęgnacja odzieży uciskowej zapewni jej długotrwałe zachowanie odpowiednich właściwości terapeutycznych. Poza poprawnym zakładaniem i zdejmowaniem pończoch i podkolanówek należy zadbać także o ich prawidłową pielęgnację, czyli jej pranie i suszenie.

Utrzymywanie czystości odzieży przeciwżylakowej

zdrowe nogiEfektywne działanie odzieży uciskowej zależy od odpowiednio zaprojektowanego splotu włókien – zbyt wysoka temperatura wody, mocne detergenty, czy dynamiczne ruchy bębna pralki lub suszarki mogą je uszkodzić. Dla rajstop, pończoch i podkolanówek uciskowych najlepszym i zalecanym sposobem na pielęgnację jest pranie ręczne. Należy w tym celu stosować delikatne środki piorące w postaci proszków, płynów lub szarego mydła. Podczas prania należy delikatnie obchodzić się z materiałem, by nie naciągnąć ani nie uszkodzić splotu. Po umyciu pończoch należy je dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, by pozbyć się detergentu. Warto ją następnie delikatnie odsączyć materiał z nadmiaru wody. Pończoch, podkolanówek, ani rajstop nie należy wykręcać, gdyż może to uszkodzić splot włókien. Suszenie materiału nie powinno odbywać się w zbyt wysokiej temperaturze – należy zatem unikać układania ich bezpośrednio na słońcu, kaloryferze, czy korzystania z suszarki do prania. Zbyt wysoka temperatura osłabi włókna, zmniejszając ich elastyczność.

Podczas pielęgnacji i codziennego użytkowania odzieży uciskowej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czego nie należy robić, by uniknąć ich uszkodzenia. Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów piorących o działaniu zmiękczającym. Mogą one doprowadzić do sklejenia się włókien, utraty elastyczności, nierównomiernego rozłożenia kompresji, a tym samym – ich uszkodzenia. Bezpośrednie działanie słońca, czy suszenie na kaloryferze z kolei sprawi, że włókna staną się kruche i stracą swoje właściwości uciskowe. Trwale uszkodzić produkt może także prasowanie, chemiczne czyszczenie oraz chlorowanie, których należy bezwzględnie unikać. Aby zachować lecznicze właściwości produktu, należy także umiejętnie zakładać i zdejmować podkolanówki przeciwżylakowe. Uchroni to je przed naciągnięciem i uszkodzeniem materiału i pozwoli na dłuższe użytkowanie w pełni sprawnego produktu. Pończochy i podkolanówki uciskowe podlegają normalnemu procesowi zużycia, dlatego co jakiś czas należy je wymieniać na nowe, by móc cieszyć się ich skutecznością.

Odpowiednia pielęgnacja, zakładanie oraz zdejmowanie umożliwia zachowanie terapeutycznych właściwości nawet przez pół roku. Po tym czasie należy wymienić je na nowe. Niestosowanie się do zasad prawidłowej pielęgnacji może wpłynąć na znaczne skrócenie żywotności produktu.

Kategorie: Zdrowie