Jak pomóc choremu w trakcie rehabilitacji?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Każdy stara się unikać chorób i złego samopoczucia, ale wiadomo, że wypadki chodzą po ludziach i nie zawsze nam to wychodzi. Chwila nieuwagi na śliskim chodniku i można złamać nogę, podnoszenie zbyt ciężkiego przedmiotu skończy się wypadnięciem dysku, również na pojawienie się wielu chorób mamy ograniczony wpływ np. nowotworów. Często rekonwalescencja trwa wiele tygodni, czy nawet miesięcy.

Rekonwalescencja w domu

łóżko do rehabilitacji Chory czuje się źle nie tylko fizycznie, ale i psychicznie – jest zmęczony, osowiały, niechętny do działania, nastawiony negatywnie do życia. Czy można mu jakoś pomóc w trakcie rehabilitacji, żeby mu ulżyć w cierpieniu? Okazuje się, że samo właściwe leczenie to nie wszystko. Pacjent powinien mieć też zapewnione dobre warunki do odpoczynku i ćwiczeń zaleconych przez lekarza. Jak stworzyć przyjemne miejsce do rekonwalescencji? Niezbędny będzie dobry sprzęt medyczny. Przykładowo, wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych w Bydgoszczy przedstawi nam ciekawą ofertę na różne sprzęty. Łóżko dla chorego powinno mieć regulowany stelaż elektryczny, materac przeciw odleżynom, jak również wysoką ramę, tak by chory nie mógł wypaść z łóżka. Specjalne łóżko sprawi, że chory ma mniejsze szanse na odleżyny czy zakrzepicę, a także będzie bardziej samodzielny – pilotem może opuścić lub podnieść stelaż, tak by się przespać czy coś zjeść.

specjalistyczne łóżko Warto zadbać też o możliwość samodzielnego poruszania się dla osoby chorej. Nawet jeśli jest ona pod opieką lekarską to jednak każdy poczułby się lepiej gdyby nie musiał prosić kogoś o pomoc w dojściu do toalety, czy po szklankę wody. W zależności od sprawności chorego przyda się wózek, balkonik, czy kule. W łazience warto zamontować też uchwyty czy wannie, czy toalecie, których chory może się przytrzymać podczas zmiany pozycji. W ten sposób łatwiej zachowa równowagę. Warto inwestować też w sprzęt do ćwiczeń, tak by pacjent zawsze mógł chociaż trochę się poruszać – w ten sposób szybciej wróci do pełnej sprawności. Dostępne są piłki, wałki, elastyczne taśmy czy maty do ćwiczeń. Są one lekkie i łatwe w użyciu. Niektóre z nich mogą być nawet używane kiedy chory leży na łóżku. Ćwiczenia pozwalają na wzmocnienie mięśni, zapobiegają zesztywnieniu stawów i pozwalają zadbać o sylwetkę – nadwaga zawsze utrudnia rehabilitację.

Jak widać pacjentowi może pomóc wiele rzeczy w powrocie do pełnej sprawności. Wygodne łóżko, sprzęty ułatwiające przemieszczanie się po mieszkaniu, czy pozwalające na ćwiczenie mięśni to tylko niektóre z nich. Nie można jednak zapominać o najważniejszym, czyli o wsparciu psychicznym dla osoby chorej. Obecność bliskiej osoby działa terapeutycznie i sprawia, że pacjent poczuje się lepiej.

Kategorie: Zdrowie