Jak wygląda leczenie kanałowe?

Opublikowane przez Marek Dzięcioł w dniu

Endodoncja jest jedną ze specjalizacji dentystycznych, która zajmuje się leczeniem stanu zapalnego miazgi zębowej. Ten element zęba jest wyjątkowo wrażliwy, przez co podczas zakażenia powoduje silny ból. Najczęstszą przyczyną zapalenia jest rozległa i nieleczona próchnica umożliwiająca bakteriom przedostanie się do wnętrza zęba. Do innych powodów zalicza się wielokrotne leczenie, mechaniczne uszkodzenia, martwica miazgi, zmiany okołowierzchołkowe czy nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe.

Skuteczność leczenia kanałowego?

uśmiechDo najbardziej charakterystycznych objawów chorób miazgi zęba należą tępy bądź ostry ból zęba, przewlekła nadwrażliwość, ból nasilający się przy dotyku czy przebarwienia zęba. Przed przystąpieniem leczenia wykonuje się zdjęcia rentgenowskie do zobrazowania przebiegu kanałów, aplikuje się pacjentowi znieczulenie miejscowe, a chory ząb zostaje odpowiednio przygotowany poprzez oddzielenie go klamrą i koferdamem od pozostałych. Dla osób, które szukają odpowiedniego gabinetu dentystycznego na leczenie kanałowe Mokotów to dzielnica, która w Warszawie oferuje najlepiej wyposażone placówki. Istotnym punktem procesu jest dokładne oczyszczenie kanału i uniemożliwienie dalszego namnażania się bakterii. W tym celu stosuje się ozon o silnych właściwościach przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych, który dezynfekuje znacznie skuteczniej niż płyny.

Zabieg dentystycznyDzięki leczeniu kanałowemu możliwe jest usunięcie zmian chorobowych poprzez opracowanie kanałów zęba i wypełnienie go zabezpieczającymi materiałami termoplastycznymi. Wykorzystuje się do tego substancję pochodzenia naturalnego zwaną gutaperką, która dzięki podgrzaniu i uplastycznieniu jest w stanie dokładnie wysycić kanał. Ponadto jest materiałem biozgodnym, a więc bezpiecznym dla zdrowia i dobrze tolerowanym przez organizm. Skutkiem zbyt późno podjętego lub zaniechanego leczenia kanałowego może być zapalenie tkanek wokół zęba, zapalenie kości i okostnej, tworzenie się ropni, torbieli i przetok czy nawet przedostanie się bakterii do krwiobiegu zagrażające życiu. Zabiegi z zakresu endodoncji nie są wskazane u chorych na hemofilię, osób z zapaleniem wsierdzia oraz przy niektórych chorobach reumatycznych i zaburzeniach psychicznych. Kobiety w ciąży powinny skonsultować taką potrzebę z lekarzem ginekologiem.

Obecnie aż 95% zabiegów endodoncyjnych kończy się skutecznym wyleczeniem, a nowoczesne technologie pozwalają na sprawniejszą pracę dentysty, większy komfort pacjenta i długotrwałe utrzymanie rezultatów. Ceny w endodoncji zależą w dużej mierze od kwestii indywidualnych, przy czym leczenie kanałowe zębów jednokorzeniowych jest tańsze niż leczenie trzonowców czy przedtrzonowców mających nawet do czterech kanałów.