Jak wygląda psychoterapia online?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Problemy psychiczne powoli przestają być tematem tabu. Coraz więcej mówi się o nich w mediach, coraz więcej osób decyduje się na terapię. Depresja, nerwica, czy zaburzenia lękowe nie kojarzą się już z zamkniętymi, ponurymi szpitalami psychiatrycznymi, a z wygodnymi kanapami w prywatnych gabinetach terapeuty. Na pewno terapia stacjonarna ma wiele zalet, ponieważ rozmowa twarzą w twarz pozwala terapeucie na wychwycenie zmian w postawie pacjenta, dostrzeżenie mimiki, czy spojrzenia.

Psychoterapia przez internet

psychoterapia onlineJednak nie każdy może korzystać z takiej formy terapii. Na szczęście obecnie jest możliwa nie tylko terapia w gabinecie, ale także skuteczna psychoterapia online we Wrocławiu. Pacjent w zaciszu własnego domu rozmawia z terapeutą poprzez wideokonferencje, czaty, czy komunikatory internetowe. Ważne jest to, by obie osoby się widziały, co daje namiastkę terapii gabinetowej, jak również ułatwia komunikację. Większość osób posiada w domu przynajmniej jeden komputer z dostępem do internetu, więc terapia online jest jak najbardziej możliwa. Zwykle spotkanie online trwa tyle samo i jest podobnie wyceniane (czasem terapia online jest nieco tańsza) jak terapia w gabinecie. Jakie więc ma ona zalety? Przede wszystkim to dobra opcja dla osób, które mieszkają w miejscu, w którym trudno znaleźć dobrego terapeutę.

psychoterapia onlineMniejsze miejscowości często nie mają dobrych specjalistów, a dojazd do innego miasta może być utrudniony, szczególnie kiedy ktoś nie ma własnego samochodu. Również w małych miejscowościach gdzie wszyscy się znają niektórzy mogliby się obawiać, że zostaną przyuważeni u terapeuty co zostanie źle odebrane przez sąsiadów. Osoby z zaburzeniami psychicznymi na pewno bardziej przejmują się opinią innych, niż osoby zdrowe. Kolejna kwestia to fobie i natręctwa. Osoby bojące się dużych przestrzeni, pojazdów, czy też kompulsywnie wszystko czyszczące będą się lepiej czuły we własnym domu, bezpiecznej przystani, niż gdyby musiały odbyć podroż do terapeuty pełną lęku i niepewności. Dlatego też terapia online jest dla nich zbawieniem. Będą czuli się na niej bezpieczniej, bardziej komfortowo, będą mniej zdenerwowani całą sytuacją.

Warto zaznaczyć, że terapia przez internet jest tak samo wartościowa jak terapia w gabinecie psychoterapeuty. Ponadto, dla wielu osób lękowych, czy znerwicowanych rozmowa z dobrym terapeutą przez komunikator internetowy, a nie w cztery oczy może być jedyną szansą na uzyskanie pomocy. Warto zatem rozważyć różne opcje, w celu znalezienia takiej, która spełni wszystkie oczekiwania.

Kategorie: Zdrowie