Jakie są rodzaje saun?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Pobyt w saunie jest nie tylko bardzo przyjemny, ale niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Wygranie się w pomieszczeniu, a następnie schłodzenie w wodzie pozwala na podniesienie odporności organizmu, detoksykację, czy spalenie zbędnych kilogramów.

Dobrze wykonana sauna

sauna parowa oJednak nie każdy miło wspomina pobyt w saunie. Często przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że po prostu wybraliśmy się do niewłaściwej sauny. Warto poznać jej rodzaje, by w pełni przekonać się o korzyściach jakie niosą. Pierwszy rodzaj sauny to sauna sucha, nazywana także sauną fińską, bo właśnie w Skandynawii jest ona najbardziej rozpowszechniona. Jest to sauna wykończona drewnem, w której jest bardzo gorąco, ale wilgotność powietrza jest niska – maksymalnie piętnaście procent. Dzięki temu w saunie dobrze się oddycha i można w niej spędzić więcej czasu niż w saunach w których jest bardzo wilgotno. Sercem suchej sauny jest piec, który ogrzewa, a jednocześnie nieco osusza powietrze w pomieszczeniu. Druga opcja to sauna mokra. Jak sama nazwa wskazuje – mamy tu do czynienia z dużą wilgotnością powietrza. W takiej saunie będzie chłodniej niż w wersji fińskiej (nawet o połowę chłodniej), jednak wilgpotność sięga nawet pięćdziesięciu procent.

sauna parowa oW tej saunie najważniejsze są rozgrzane kamienie, które generują ciepło. Kiedy polewa się je wodą to na automatycznie zmienia się w parę wodną. w takiej saunie często korzysta się z potęgi aromaterapii. Wonne olejki wprawiają w dobry nastrój, uprzyjemniają pobyt w gorącym pomieszczeniu, a tkaże mają lecznicze właściwości np. olejek eukaliptusowy świetnie działa na drogi oddechowe. Trzecia wersja to sauna parowa od producenta. W niej temperatura jest podobna jak w saunie mokrej, jednak wilgotność powietrza jest jeszcze wyższa – nawet do stu procent. W takiej saunie wręcz widać wodę skraplającą się na ścianach sauny. W związku z takimi warunkami łaźnię parową wykańcza się kamieniem, ceramiką lub hartowanym szkłem. Drewno zwyczajnie by szybko zbutwiało. Ostatnia wersja to sauna infrared, czyli na podczerwień. Tu panuje temperatura i wilgotność taka jak w innych pomieszczeniach. Nagrzewa się nie powietrze, ale nasze ciało – dzięki promieniowaniu podczerwonemu. Taka sauna także wykonywana jest z drewna. Sauna sucha będzie odpowiednia dla osób które lubią wysokie temperatury, ale źle się im oddycha przy zwiększonej wilgotności powietrza.

Sauna mokra i parowa będą dobre dla tych, którzy nie lubią się przegrzewać, za to zależy im na inhalacji. Sauna infrared to opcja dla tych, którzy nie mogą korzystać z żadnej innej sauny np. przez wzgląd na choroby serca.

Kategorie: Uroda