Kamizelka – efektowny element garderoby

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Nie da się ukryć, że ubiór odgrywa ważną rolę w żuciu ludzi. Nie tylko pozwala zakryć ciało i ochronić się przed warunkami atmosferycznymi, ale też daje możliwość wyrażenia siebie. Moda jest bardzo zmieniana. Z każdym sezonem pojawiają się nowe propozycje ubraniowe lub modyfikowane są te już znane od lat. Kamizelka to element garderoby o długie historii.

Kamizelka jako uzupełnienie stylizacji

kamizelka damska lnianaNazwa kamizelka pochodzi z języka francuskiego. Do polszczyzny została zaadoptowana jednak z języka niemieckiego – Kamisolchen. Jest to element ubioru, który zakrywa tułów. Zazwyczaj nie ma kołnierzy i rękawów. Nie jest tak jednak od zawsze. Początkowo jej długość sięgała do kolan i stałym elementem były rękawy. Przeznaczona była tylko dla mężczyzn. Na przestrzeni lat krój tego stroju ulegał modyfikacjom i w końcu został włączony także do damskiej garderoby. Obecnie wybór tego rodzaju ubioru jest bardzo bogaty. Nadal kamizelki są częstym elementem strojów męskich – szczególnie w wieczorowych kreacjach takich jak garnitury, fraki, czy smokingi. Kamizelki jednak cieszą się popularnością także wśród kobiet. Mogą mieć charakter prozaiczny – puchowe bądź futrzane kamizelki są dobre na jesienne dni, gdy nie jest jeszcze bardzo zimno, ale dodatkowe okrycie jest wskazane. Takie kamizelki przede wszystkim chronią przed zimnem, ale odpowiednio dobrane wyglądają bardzo efektownie.

kamizelka damska lnianaKamizelki można nosić bezpośrednio na ciało, jako samodzielny element ubioru lub zakładać jako kolejną warstwę. Do ich tworzenia używane są różne materiały. W ostatnim czasie przemysł modowy często wykorzystuje naturalne tkaniny. Wygodna kamizelka damska lniana może być ciekawym uzupełnieniem stylizacji. Len to materiał pochodzenie roślinnego, który wytwarzany jest z włókien pozyskanych z łodyg lnu. Wytworzenie lnianej tkaniny jest ekologiczne. Nie używa się do tego środków chemicznych. Materiał charakteryzuje się trwałością i przewiewnością. Jest antybakteryjny, dlatego idealnie nadaje się dla alergików i osób o delikatnej skórze. Można łączyć go z wełną, bawełną, czy poliestrem – domieszka innych materiałów pozwala osiągać najlepsze efekty. Lniane kamizelki będą idealne do stworzenia stylizacji w klimacie boho. Styl ten ceni sobie wygodę i luz. Jest swobodny. Przewiewna, lniana kamizelka będzie więc idealnym uzupełnieniem takiego stroju.

Kamizelka jest elementem garderoby od dawna spotykanym w codziennym życiu. Może mieć charakter bardzo użytkowy, jak i typowo ozdobny. Wybór kamizelki uszytej z lnu jest idealny dla fanów stylu boho i osób, które cenią sobie przewiewne, naturalne materiały.