Kiedy zgłosić się do endokrynologa?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Endokrynolog to lekarz specjalista, zajmuje się leczeniem wielu schorzeń spowodowanych przez dysfunkcje produkowania hormonów. Pacjenci zgłaszający się do lekarza, mają różne dolegliwości i mogą cierpieć na choroby obejmujące każdy układ w organizmie, ponieważ każdy z nich jest regulowany w ten czy inny sposób przez hormony. Niektórzy również odwlekają wizytę u specjalisty, wmawiając sobie „ że nic się nie dzieje”.

Kiedy więc zgłosić się do endokrynologa?

lekarzSzeroki zakres wiedzy endokrynologa sprawa, że jest w stanie rozpoznać mnóstwo schorzeń i dolegliwości, których objawy mogą być nieoczywiste i pozornie wskazywać na coś całkiem innego. Wyspecjalizowany i najlepszy endokrynolog to specjalista, który rozumie procesy metaboliczne i ich liczne zależności. Potrafi wiązać różne zaburzenia z działaniem hormonów — substancji wydzielanych miejscowo lub do krwi. Objawy, które mogą być niepokojące i wskazywać na potrzebę wizyty u lekarza endokrynologa to: nagła zmiana wagi — czyli chudnięcie lub tycie, które nie są związane z dietą, ciążą czy dorastaniem. Niepokojące są również zmiany skórne, gównie: trądzik, oraz przetłuszczanie się lub przesuszanie się skóry. U kobiet jeśli występują zaburzenia menstruacji, czyli brak miesiączki, bądź obfite krwawienia, oczywiście w tym wypadku warto się również skonsultować z lekarzem ginekologiem.

lekarzeWarto udać się również w przypadku częstych zmian nastrojów, które mogą być spowodowane przez zmiany w gospodarce hormonalnej. Warto dodać, że do endokrynologa około 5 razy częściej udają się kobiety niż mężczyźni. Szczególnie często odwiedzają tego specjalistę panie planujące dziecko. Niedoczynność tarczycy jest bowiem często przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Często zdarza się, że konkretne zaburzenie wymaga zespołu interdyscyplinarnego, składającego się z różnych specjalistów. Zdarza się także, że niektórzy lekarze mają ukończone dwie lub trzy specjalizacje i łączą wiedzę pochodzącą z kilku dziedzin. Pierwsza wizyta u endokrynologa to po prostu wywiad z pacjentem. Warto udać się do niego w przypadku wcześniej wymienionych objawów — przedstawić lekarzowi wszystkie spostrzeżenia i wątpliwości.

Po zebraniu najważniejszych informacji endokrynolog zleci wykonanie niezbędnych badań, których wyniki zinterpretuje podczas kolejnej wizyty i na ich podstawie określi kierunek leczenia. Nie warto bagatelizować żadnych objawów, im szybciej sprawdzimy co dzieje się w organizmie, tym sprawniej pokonamy chorobę, bądź ulżymy sobie w przypadku wielu dolegliwości.

Kategorie: Zdrowie