Kim jest audiolog i czym się zajmuje?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Audiolog jest lekarzem, którego zadaniem jest zdiagnozowanie zaburzeń narządu słuchu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. W wielu przypadkach audiolog może być również foniatrą, czyli lekarzem odpowiedzialnym za zaburzenia w emisji głosu. Połączenie dwóch specjalizacji sprawia, że badanie laryngologiczne wykonywane jest sprawniej, a sam proces leczenia jest właściwie dopasowany.

Niedrogie usługi audiologa

audiolog Kiedy pacjent może umówić się na wizytę z audiologiem i jak wygląda przeprowadzane przez niego badanie? Do lekarza audiologa najczęściej trafia się po uzyskaniu skierowania od laryngologa. Otolaryngolog przeprowadza wstępne badanie narządu słuchu i wyklucza pojawienie się infekcji, które można by załagodzić za pomocą leków lub podstawowych form leczenia. Jeżeli uszkodzenie słuchu jest poważniejsze, wówczas laryngolog skieruje pacjenta na wizytę u audiologa. Specjalista najczęściej ma do czynienia z takimi przypadkami jak długotrwałe uczucie zatkanych uszu, szumy uszne czy zapalenie ucha. W poradni audiologicznej wykonuje się kilka rodzajów badań, aby móc jasno określić, z jaką wadą słuchu boryka się pacjent. Jednym z wykonywanych badań jest audiometria tonalna, mająca na celu określić stopień uszkodzenia narządu słuchu.

audiolog Wykonuje się je w wyciszonej kabinie, gdzie pacjent ubiera słuchawki, z których wydobywa się puszczany dźwięk – audiolog ustala, jaki jest najcichszy słyszalny dźwięk i tym samym określa ubytek słuchu. Kolejnym badaniem jest tympanometria, pozwalająca ustalić, czy ucho nie zostało uszkodzone, a następnie wykonuje się badanie ABR, które rejestruje reakcję pnia mózgu na dźwięki, które dostarczane są do narządu słuchu za pomocą słuchawek. Pacjent zostanie podłączony do elektrod, a wynik badania zapisywany jest na komputerze. Poradnie audiologiczne znajdują się na terenie całej Polski, choć wiele osób decyduje się na przyjazd do województwa lubelskiego, gdzie według nich znajduje się najlepszy audiolog w Lublinie. Cennik audiologów różni się, w zależności od przeprowadzanych badań – waha się między 30, a nawet 500 złotych. Z pomocy audiologa korzysta się z reguły, kiedy zaleci to laryngolog lub pediatra (w przypadku dzieci, które mają problemy z mówieniem).

Wielu specjalistów świadczy usługi kompleksowo, przeprowadzając zarówno badania z zakresu audiologii, jak i foniatrii. Zalecane jest wykonywanie regularnych badań słuchu, aby uniknąć problemów w przyszłości. Kontrolę narządu słuchu powinno przeprowadzać się przynajmniej raz na 10 lat, w przypadku osób do 50 roku życia lub raz na 3 lata, jeżeli osoba jest starsza.

Kategorie: Zdrowie