Kim jest trycholog i na czym polega badanie trychologiczne?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

O trychologu mało kto słyszał. Najczęściej nie wiemy, jakimi schorzeniami się zajmuje w swojej praktyce oraz jakie badania przeprowadza. A szkoda, bo specjalista ten może pomóc nam zdiagnozować i wyleczyć choroby owłosionej skóry głowy. Ma szeroką wiedzę z zakresu dermatologii oraz budowy włosów.

Badanie trychologiczne specjalnym przyrządem

badanie trychologiczneNiestety, trudno spotkać go w przychodniach państwowych. Najczęściej przyjmuje w prywatnych klinikach. Trychologia wyłoniła się z dermatologii. Gdy zatem na skórze głowy pojawiają się nam różnego rodzaju zmiany, cierpimy z powodu wypadania włosów lub dotknął nas problem łysienia, lepiej od razu skontaktować się z trychologiem. Nie tylko dysponuje większą wiedzą w tym zakresie niż dermatolog czy lekarz ogólny, ale też ma w swoim gabinecie narzędzia, przy pomocy których może przeprowadzić diagnostykę. Specjalistyczne badanie trychologiczne obejmuje badanie wykonane przy pomocy mikrokamery i elektronicznego mikroskopu. Urządzenia te znacznie powiększają obraz (nawet 250 razy). Są kompatybilne z komputerem, co pozwala na wykonanie zdjęć. Robi się je przed leczeniem, a także w czasie terapii, by możliwe było śledzenie jej postępów. Trycholog z uwagą przygląda się mieszkom włosowym. Ocenia ich wygląd. Specjalista ten może również określić, w jakiej fazie życia znajdują się wypadające włosy. Czy są zdrowe, czy możne w znacznym stopniu osłabione?

badanie trychologiczneNa podstawie uzyskanych wyników trycholog jest w stanie określić, czy problem dotyczy wyłącznie skóry głowy, czy może ma związek z chorobą ogólnoustrojową, np. zbyt słabym krążeniem (krew nie dociera do mieszków włosowych). W takiej sytuacji najczęściej proponuje stosowanie odpowiednich preparatów leczniczych i odżywczych. Pomocny może okazać się też masaż skóry głowy. Warto nadmienić, że badanie trychologiczne jest bezinwazyjne i bezbolesne. Nie wymaga też wcześniejszych przygotowań. Jego wykonanie jest niezwykle korzystne, choćby dlatego, że specjalista ma możliwość od razu wprowadzić właściwe leczenie, a nie przepisywać preparaty „na ślepo”. Choć półki w aptekach uginają się pod ciężarem szamponów i odżywek, mających poradzić sobie z wieloma problemami skóry głowy, nie we wszystkich przypadkach ich stosowanie jest uzasadnione. Trycholog potrafi zdiagnozować ponad 200 różnych problemów zdrowotnych skóry głowy.

Zna ich objawy, potrafi je zdiagnozować i wie, jakie metody leczenia zastosować. Wykonuje również specjalistyczne badania trychologiczne, które bazując na najnowszych technologiach są bardzo dokładne i pomocne w procesie diagnostycznym i terapii.

Kategorie: Dla niej