Kompleksowa opieka nad osobami starszymi i schorowanymi

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Często rodzina osoby starszej nie jest w stanie pozwolić sobie na całodobową opiekę ze względu na odległe miejsce zamieszkania lub stałą pracę i inne obowiązki. W takim przypadku bliscy mają obowiązek zapewnienia odpowiedniej opieki osobie, która takowej potrzebuje. Istnieje wiele instytucji na terenie Warszawy zajmujących się ludźmi starszymi w różnych wariantach czasowych, w zależności od potrzeb.

Potrzebna opieka — czyli rola opiekuna

dłonie osób starszychOpiekun osób starszych to osoba wykwalifikowana i przeszkolona, dobierana odpowiednio według kwalifikacji, na podstawie stanu zdrowia przyszłego podopiecznego. W zależności od potrzeb może pomagać w codziennej higienie, pracach porządkowych, przygotowywaniu posiłków lub po prostu dotrzymywać towarzystwa. W przypadku osób schorowanych pielęgniarka lub pielęgniarz będzie dodatkowo odpowiedzialny za podawanie leków, wymianę opatrunków lub wykonywanie zastrzyków. Kompleksowa całodobowa opieka nad osobami starszymi w Warszawie to tylko jedna z wielu możliwych opcji. Można zdecydować się na opiekuna medycznego, który zamieszka z osobą starszą. Jest to na tyle wygodne, że nie wymaga całego sztabu osób, które będą się wymieniały, aby podopieczny był pod stałą opieką. Minusem takiego rozwiązania jest to, że trzeba posiadać odpowiednie warunki lokalowe do przyjęcia pracownika pod dach.

opieka nad osoba strasząAlternatywą takiego rozwiązania jest wyżej wymieniona całodobowa opieka zmianowa. Polega ona na tym, że zazwyczaj dwóch lub trzech różnych opiekunów, pracując na różne zmiany, sprawuje opiekę przez 24 godziny na dobę. Takie rozwiązania są szczególnie polecane dla osób, które potrzebują nieprzerwanej opieki ze względu na zły stan zdrowia, przyjmowanie dużej ilości leków o różnych porach dnia lub brak możliwości samodzielnego poruszania się. Inną, najczęściej wybieraną opcją jest opieka godzinowa lub weekendowa, polecana dla osób raczej samodzielnych. Bezwzględu na wymiar czasu pracy, opiekunka lub pielęgniarka ma w obowiązku nie tylko czynności związane z pielęgnacją, lub opieką medyczną. Jest to osoba odpowiedzialna również za samopoczucie podopiecznego, dlatego w jej obowiązki wlicza się, w miarę możliwości, rozmowa, wsparcie, rozwój kulturowy czy nawet społeczny. Opiekun osoby starszej musi mieć odpowiednie cechy, aby wykonywać swój zawód rzetelnie. Musi być empatyczny, troskliwy, wyrozumiały i przede wszystkim bardzo cierpliwy.

Zdecydowanie nie jest to praca łatwa i przeznaczona dla każdego. Współpraca z osobami starszymi często bywa trudna, szczególnie w przypadku chorób takich jak demencja starcza lub alzheimer. Takie osoby nie są świadome swojego zachowania i często może ono znacznie odbiegać od przyzwoitego lub kulturalnego.

Kategorie: Usługi