Maseczki – czy warto nosić?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

W czasach, gdy cały świat został sparaliżowany przez wirusa Covid-19, nieodłącznym elementem garderoby wszystkich ludzi stała się… maseczka. Choć społeczeństwo wyraźnie podzieliło się na zwolenników i przeciwników noszenia maseczek, noszenie ich na twarzy stało się obywatelskim obowiązkiem. Jeszcze do niedawna zamiast masek, można było zakryć usta i nos przyłbicą lub dowolną częścią odzienia – koszulką, szalikiem, itp.

Maseczki dla każdego

maski z filtrem ffp3Od niedawna, za sprawą Rozporządzenia Rady Ministrów maski zakrywające usta i nos stały się obowiązkowe. Należałoby się jednak zastanowić nad ich skutecznością działania. Które maski rzeczywiście chronią przed wirusem Covid-19, a które są zwyczajnym zabezpieczeniem przed policją i mandatem? Aby odpowiedzieć na te pytania, należy zwrócić uwagę na sposób przenoszenia się wirusa. Jak powszechnie wiadomo, koronawirusem można się zarazić poprzez kontakt wirusa z jakąkolwiek śluzówką. Są to: usta, nos i oczy. Dlatego też przyłbice często wykorzystywane są jako dodatkowe zabezpieczenie przed wirusem, jednak obowiązkowe pozostaje noszenie maseczki – ma ona dokładnie przylegać do twarzy, by uniemożliwić dostanie się wirusa do organizmu. Jednak czy na pewno wszystkie maseczki chronią przed wirusem? Maseczki materiałowe, wielokrotnego użytku z pewnością są najmniej skuteczne.

maski z filtrem ffp3Co prawda osłaniają najwrażliwsze miejsca, jednak nie prane codziennie stają się swoistym nosicielem bakterii i wirusów. Lepsze są chirurgiczne, jednorazowe maseczki. Przepływ powietrza przy ich noszeniu jest mniejszy, a same maseczki lepiej przylegają do twarzy. Najlepszymi i najbezpieczniejszymi maseczkami są maseczki typu FFP2 i FFP3. Modele te różnią się poziomem filtracji – w przypadku maseczek antysmogowych FFP2 poziom ten wynosi 94%, zaś antywirusowe maseczki FFP3 utrzymują filtrację na poziomie 99%. Warto wspomnieć, że dopasowane maski z filtrem FFP3 były używane już wcześniej przez lekarzy specjalistów pracujących na oddziałach zakaźnych. Choć noszenie maseczek jest tematem dość kontrowersyjnym, warto zastosować się do zaleceń i przynajmniej zapobiegawczo zasłaniać usta i nos, aby zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich, by nie musieć cierpieć w przyszłości.

Należy pamiętać, że odpowiednie zabezpieczenie ust i nosa poprzez noszenie specjalistycznej maseczki to tylko część ochrony przed koronawirusem. Najważniejsze jest dbanie o higienę – systematyczne mycie i dezynfekowanie rąk, częste robienie prania (zarazki najczęściej przenoszone są właśnie na ubraniach) oraz regularne zmienianie maseczek.

Kategorie: Zdrowie