Na co wpływa czynnik v leiden?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Istnieje wiele mutacji genetycznych, które predestynują do pojawienia się groźnych schorzeń w dorosłym życiu. Większość ludzi jest nosicielami różnych chorobotwórczych genów, jednak nie zawsze dają one tak nasilone i przewlekłe choroby, że są diagnozowane. W takim przypadku nie wymagają też zwykle leczenia.

Czynniki wpływające na mutacje genów

czynnik v leidenNiektóre czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się np. problemów metabolicznych czy hormonalnych. Warto jednak wykonywać badania, ponieważ może to zapobiec patologiom ciąży, poronieniom, udarom mózgu, zakrzepicom czy chorobom serca. Skłonność do powikłań zatorowo-zakrzepowych można do pewnego stopnia dziedziczyć od przodków. Jest ona bowiem zapisana w genach. Tego typu schorzenia spowodowane są nadkrzepliwością krwi. Tworzące się zakrzepy blokują żyły, utrudniając krążenie krwi i prowadząc np. do niedokrwienia narządów. Szczególnie niebezpieczne są zatory płucne, sercowe i mózgowe, które mogą doprowadzać do udarów i zawałów. Jednostkę chorobową związaną z powstawaniem groźnych dla zdrowia zakrzepów nazywa się trombofilią. Stanowi ona wyjątkowe zagrożenie dla kobiet w ciąży, ponieważ nieleczona prowadzi do powikłań położniczych, nieprawidłowego wzrostu płodu, a nawet do poronień.

czynnik v leidenCzynnik v leiden określa stopień występowania mutacji występującej przy wrodzonej trombofilii. Wpływa ona głównie na serce i naczynia krwionośne. Często jednak objawy są dla chorych wręcz niezauważalne. Do powikłań w trombofilii dochodzi najczęściej wtedy, kiedy oprócz czynnika wrodzonego zdrowie pogarszają czynniki środowiskowe, takie jak nadwaga, siedzący tryb życia, brak sportu, palenie tytoniu czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Trudnym momentem dla kobiet chorych na trombofilię może być także sam okres ciąży i połogu, dlatego chore muszą być pod stałą opieką lekarza. W przypadku stwierdzenia mutacji w organizmie warto zadbać także o zdrowie, ruch i odstawienie używek. Może to znacząco złagodzić objawy chorobowe. Mutację można w łatwy sposób wykrywać przy pomocy nieskomplikowanych badań genetycznych. Możliwe jest także wprowadzenie szybkiego i skutecznego leczenia, które częściowo lub całkowicie chroni przed groźnymi dla zdrowia skutkami trombofilii u chorego.

Mówiąc o tego typu mutacji należy przede wszystkim wiedzieć, że zwiększa ona ryzyko zakrzepicy, udaru mózgu lub zawału serca. Jest więc jedną z najgroźniejszych mutacji znanych współczesnej medycynie. Jednak na szczęście w niewielu przypadkach doprowadza do tak groźnych skutków. Nie u każdego chorego przynosi również tak poważne objawy.

Kategorie: Zdrowie