Na czym polega fachowe leczenie uzależnień?

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Najważniejszym krokiem do wyjścia z jakiegokolwiek nałogu jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty doświadczonego w leczeniu określonego uzależnienia. Istnieje wiele form terapii polecanych w przypadku zdiagnozowanego problemu.

Skuteczne leczenie uzależnień

leczenie uzależnieńLeczeniem uzależnień od różnego typu substancji zajmują się też specjalistyczne ośrodki na terenie całego kraju. Dzięki współpracy z profesjonalistami wiele osób odzyskuje pełnię zdrowia i może znów cieszyć się swoim życiem. Ważne jest jednak zaangażowanie w proces podejmowanej terapii. Choć form leczenia uzależnień jest wiele, to za jedną z najskuteczniejszych uważa się tę, która wiąże się z pobytem w specjalistycznym ośrodku. Zatrudnieni tam specjaliści pomagają stanąć na nogi osobom przytłoczonym problemem alkoholowym. Nadużywanie tej substancji jest niezwykle groźne dla zdrowia, a nawet życia. Często kończy się bowiem śmiercią lub trwałym uszkodzeniem narządów. Dużym zaufaniem pacjentów i ich rodzin w zakresie walki z problemem cieszy się fachowe leczenie uzależnień w Łodzi.

leczenie uzależnieńNa miejscu działa wielu specjalistów dziedziny, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w terapii i leczeniu nałogów. O pomoc mogą zwrócić się ludzie, którzy podejrzewają uzależnienie u siebie lub bliskich. Od specjalistów otrzymają kompleksowe informacje dotyczące alkoholizmu, jego przyczyn, objawów oraz metod leczenia alkoholizmu. Tym terminem określa się uzależnienie od alkoholu etylowego, który może negatywnie oddziaływać na układ nerwowy, wywołując zarówno objawy psychiczne, jak i fizyczne. Alkoholizm to złożona i trudna do wyleczenia choroba o podłożu psychologicznym, społecznym lub genetycznym. U pacjentów często diagnozuje się ją dopiero wtedy, kiedy alkohol zaczyna zbierać żniwo w relacjach rodzinnych i zawodowych, a także wyrządza nieodwracalne zmiany w organizmie. Jednym z podstawowych symptomów uzależnienia alkoholowego jest nieodparta chęć sięgnięcia po kolejne porcje substancji nawet wtedy, kiedy dana osoba zakładała, że wypije znacznie mniej, a także przyjmuje to jako formę łagodzenia skutków kaca. Dostrzegane są wtedy także objawy abstynencyjne. Alkoholizm wpływa negatywnie na relacje międzyludzkie, dlatego celem terapii jest w tym wypadku nauczenie pacjenta budowania ich na trzeźwo. Istnieje kilka popularnych metod terapii, wśród których najczęściej stosowana jest poznawczo-behawioralna oraz psychoterapia.

Dzięki nim chory ma szansę odbudować swoje życie i z pomocą specjalistów dziedziny stanąć na nogi, nie wracając do nałogu. Osobom zmagającym się z problemem alkoholowym oferowane są zarówno pobyty stacjonarne w ośrodkach oraz terapia ambulatoryjna, jak i detoks pod okiem lekarzy.

Kategorie: Psychologia