Na czym polega ozonowanie wody pitnej?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Ozonowanie wody pitnej to procedura mająca na celu oczyszczenie wody poprzez przepuszczenie przez nią powietrza nasyconego ozonem. Jego produkcja odbywa się w specjalnych urządzeniach — generatorach ozonu i odbywa się poprzez elektryczne wyładowania w zmiennym polu wysokiego napięcia oddziałujące na strumień czystego tlenu.

Właściwości ozonowania wody pitnej w domu?

woda po ozonowaniu nalewana do szklankiOzon jest wykorzystywany do oczyszczania wody dzięki właściwościom utleniającym i dezynfekującym. Instalacje ozonowania wody wyróżnia niskie zużycie energii i duże bezpieczeństwo pracy. Są wykorzystywane głównie przez fabryki i zakłady, które mają obowiązek neutralizowania ścieków poprzez usuwanie substancji trujących i poprawę rozkładalności biologicznej. Proces ozonowania stosowany jest również do dezynfekcji żywności i opóźniania psucia się owoców i warzyw. Skuteczne ozonowanie wody pitnej w domu pozwala na poprawę smaku, zapachu i barwy wody. Utlenienie rozpuszczonego w wodzie żelaza i manganu, które są pożywką dla bakterii i nadają wodzie nieprzyjemny smak, pozwala na poprawę jakości wody. Ponadto ozon zabija drobnoustroje i usuwa inne zanieczyszczenia śladowe. Warto zaznaczyć, że proces ozonowania powinien przebiegać w zimnej wodzie, gdyż podgrzanie płynu sprawia, że ozon szybciej znika.

szklanka wody pitnej po ozonowaniu trzymana w dłoniWody ozonowanej nie należy spożywać od razu po sporządzeniu, konieczne jest jej przegotowanie oraz odczekanie min. 20 minut. Ozonowanie jest wykorzystywane zarówno do oczyszczania wody kranowej, jak i do produkcji wody butelkowanej. Alternatywą do wody z butelek może być zakup ozonatora domowego, który zmiękcza wodę kranową i nadaje jej lepszych walorów smakowych. Taka inwestycja niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. usuwanie bakterii, wirusów, pestycydów i azotanów z owoców i warzyw, odkażanie mięsa w celu pozbycia się zanieczyszczeń metalicznych i antybiotyków czy dezynfekcja zastawy stołowej i desek do krojenia. Uzdatnianie wody jest szczególnie ważne w przypadku wątpliwej jakości lub nieznanego pochodzenia wody. Ponadto woda ozonowana świetnie sprawdzi się do kąpieli, gdyż działa korzystnie na dotlenienie skóry i choroby grzybicze. Co ważne, ozon nie maskuje zapachów, lecz je usuwa i działa korzystnie już w niewielkich stężeniach. Ozonowanie jest szybkim i bezpiecznym dla środowiska procesem oczyszczania wody pitnej.

Ozon, jako gaz naturalny, nie pozostawia szkodliwych produktów ubocznych. Pozwala skutecznie usunąć mikrozanieczyszczenia i przywrócić naturalną barwę i doskonałą przejrzystość wody. Instalacje ozonowania wody znajdują szerokie zastosowanie w domach, fabrykach, hodowlach ryb czy basenach kąpielowych.