Na czym polegają ustawienia rodzinne?

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Istnieje wiele metod pracy z rodziną, które mogą przyczynić się do naprawy relacji między jej członkami. Niezależnie od tego, jak bardzo oddalone są od siebie skonfliktowane osoby, zawsze istnieje cień szansy na znalezienie porozumienia. Pomocna może okazać się na przykład metoda ustawień systemowych Berta Hellingera.

Ustawienia rodzinne w rzeczywistości?

psycholog siedzący w foteluTerapeuci prowadzący tego typu działania starają się przepracować wraz ze swoimi klientami przeszłe traumy lub brak zaspokojenia potrzeb w różnych etapach życia. Niezależnie od tego, jak bardzo złożony jest problem, zawsze jest szansa na osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Do technik wykorzystywanych przy ustawieniach systemowych zaliczyć można wcielanie się uczestników terapii w rozmaite role. Odbywa się to za pomocą typowania osób do pełnienia określonych funkcji, np. chorej lub zmarłej osoby. Wybrani uczestnicy mogą dzięki temu wypowiedzieć się za nie, a inny uczestnik powiedzieć im o rzeczach, których w normalnej rzeczywistości nie miałby szans przekazać. Głównym założeniem terapii jest stworzenie pola, w którym ustawiane są konkretne osoby, czyli np. członkowie rodziny lub społeczności. Dzięki temu każda z nich może swobodnie podzielić się swoimi emocjami. Metoda ta stosowana jest w przypadku leczenia traumy, a także bólu po stracie. Jest skuteczna również w problemach małżeńskich i niemożności dogadania się z dziećmi.

rodzina trzymająca się za ręceMetoda pozwala poszerzyć spojrzenie na pewne sprawy, które w normalnych warunkach nigdy nie ujrzałyby światła dziennego. Ustawienia rodzinne to metoda opracowana przez Berta Hellingera. Jej bazą była tak zwana teoria „wiedzącego pola”, którą badacze tłumaczą jako przechowywanie nieuświadomionych przez pacjentów informacji o rodzinie lub grupie, do której przynależą. Dzięki stworzeniu odpowiednich warunków w trakcie warsztatów terapeutycznych pola te może poczuć każdy, niezależnie od tego, czy jest członkiem rodziny, czy nie. Punktem wyjścia do przeprowadzenia ustawień jest przekazanie informacji o pewnych uwarunkowaniach rodzinnych całej grupie terapeutycznej. Za sprawą poszerzenia perspektywy wiedzy, pacjent może uświadomić sobie, jakie czynniki determinują jego obecną sytuację życiową oraz co stanowi podłoże jego problemów w relacjach. Naturalnym pozytywnym efektem tego typu terapii jest wiedza, jak rozwiązywać zaistniałe konflikty i w jaki sposób budować związki, by były one zdrowe.

Zasadniczo nie ma określonej granicy wieku dla uczestników ustawień, jednak zwykle nie wprowadza się do niej dzieci. Są jednak sytuacje, w których terapeuta dopuszcza je, jeśli mogłoby to przynieść pozytywny skutek w leczeniu różnego typu zaburzeń.