Najlepsze okulary dla daltonistów

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Najczęstszymi wadami wzroku jest krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Powodują one problemy z widzeniem rzeczy znajdujących się bardzo blisko lub bardzo daleko. Przez to wiele osób używa okulary do czytania, żeby dobrze widzieć drobne literki, czy też do jazdy autem, by dobrze widzieć obiekty znajdujące się daleko na trasie. Są jednak mniej znane i rzadziej występujące wady wzroku. Jedną z nich jest daltonizm. Jest to wada występująca częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Okulary dla daltonistów

daltonizm okularySzacuje się, że osiem procent panów i tylko mniej niż jeden procent pań może cierpieć na to zaburzenie. Daltonizm jest najczęściej chorobą wrodzoną mające podłoże genetyczne. Istnieją różne odmiany tego zaburzenia. Najczęściej pojawia się deuteranotopia, czyli zaburzenie objawiające się tym, że chory nie rozróżnia barwy czerwonej i zielonej. To zaburzenie potocznie jest zwane daltonizmem, choć to błąd, ponieważ te dwa określenia nie są tożsame. Ślepota barw może dotyczyć też innych kolorów np. niebieskiego, chorzy mogą mieć zaburzoną percepcję intensywności wybranych kolorów, w skrajnych przypadkach zdarza się, że chory posiada na siatkówce tak mało czopków, że nie jest w stanie rozpoznawać barw, choć nie ma to wpływu na ogólną jakość widzenia. Co robić w przypadku kiedy dotknęła nas ślepota barw?

daltonizm okularyNie jest to zaburzenie uleczalne. Jeśli ktoś cierpi na daltonizm – najlepsze okulary będą jedynym rozwiązaniem. Kształtem i budową przypominają tradycyjne okulary. Ich szkła nie są jednak przeźroczyste, a mają zabarwienie czerwone, ceglaste. Posiadają specjalny filtr, który koryguje wadę wzroku i ,,przesuwa” barwy tak, żeby były one widziane prawidłowo. Dzięki temu daltonista może widzieć kolory takimi, jakie są naprawdę. Ułatwia to z pewnością codzienne funkcjonowanie. Znając prawdziwe barwy rzeczy można nie tylko dobrze zestawić ubrania ze sobą, czy kupić meble w ładnym odcieniu, ale jest to także pomoc np. przy przechodzeniu na przejściach dla pieszych – światła jak wiadomo są czerwone i zielone, czyli w barwach nierozpoznawanych przez daltonistów. Dzięki noszeniu specjalnych okularów z filtrem wada wzroku zostanie zniwelowana (oczywiście na czas ich noszenia).

Specjalne okulary korygujące daltonizm to jedyna opcja dla osób cierpiących na zaburzenie rozpoznawania barw. Są oczywiście także okulary pomagające osobom nie rozróżniających innych barw np. niebieskiej. Wtedy filtr w szkłach musi także być odpowiednio dostosowany do tej odmiany ślepoty barw. Nie mniej jednak warto zainwestować w dobre okulary, które podniosą komfort życia.

Kategorie: Zdrowie