Naturalne sposoby na menopauzę

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Przekwitanie jest trudnym okresem w życiu każdej kobiety. W związku z ustaniem syntezy hormonów pojawia się szereg dokuczliwych objawów. Kobiety skarżą się na uderzenia gorąca, nocne pocenie się, bezsenność bóle głowy czy huśtawkę nastrojów.

Sposoby na walkę z menopauzą

jak naturalnie radzić sobie z menopauzą	Objawy te uważane są za dokuczliwe, dlatego też wiele kobiet zastanawia się jak naturalnie radzić sobie z menopauzą – metody farmakologiczne łagodzenia jej nieprzyjemnych objawów niosą ze sobą wiele skutków ubocznych. W okresie klimakterium bardzo ważne jest regularne uprawianie aktywności fizycznej. Codzienny wysiłek fizyczny sprawia, że organizm szybciej i bardziej precyzyjnie reaguje na podnoszącą się temperaturę ciała- często minimalizuje to pocenie się w nocy. Regularne uprawianie sportu wpływa na poprawę krążenia, a w związku z tym zmniejsza dolegliwości związane z menopauzą. Poza tym w trakcie wysiłku fizycznego uwalnia się serotonina, nazywana hormonem szczęścia. Wpływa to na poprawę samopoczucia ćwiczącej osoby. Inną metodą jest akupunktura, czyli nakłuwanie specjalnymi igłami ciała pacjenta. Badania naukowe dowiodły, że zabieg ten poprawia znacząco jakość snu, łągodzi stany niepokoju i zapobiega depresji.

jak naturalnie radzić sobie z menopauzą	Bardzo ważna jest odpowiednia dieta w trakcie menopauzy. Istotne jest ograniczenie spożycia tłuszczów, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego, jedzenie warzyw i owoców w dużych ilościach, spożywanie nabiału, zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu białka w diecie- poprzez włączenie do diety mięsa, ryb, roślin strączkowych, soi. Zaleca się unikanie kawy, alkoholu, palenia papierosów i spożywania pikantnych potraw, które mogą nasilać uderzenia gorąca. W trakcie okresu menopauzy warto zabrać o swój komfort również w zakresie garderoby. Ubrania powinny być przewiewne i luźne. Sprawdzą się takie tkaniny jak len i bawełna. Obecnie niektórzy producenci wprowadzają na rynek specjalne linie odzieżowe, skierowane do kobiet w okresie przekwitania. Pewna grupa kobiet zwraca się również w kierunku homeopatycznych metod łagodzenia swoich objawów. Polegają one na przyjmowaniu leków homeopatycznych, które działają wielopłaszczyznowo. Menopauza, nazywana inaczej przekwitaniem lub klimakterium, jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety. Związane są z nim jednak nieprzyjemne dolegliwości.

Istnieje wiele metod łagodzenia przykrych symptomów przekwitania- zaczynając od hormonalnej terapii naturalnej, przez przyjmowanie fitoestrogenów, aż po całkowicie naturalne metody, takie jak odprężające kąpiele z wywarem ziół, regularne uprawianie sportu czy stosowna dieta.

Kategorie: Dla niej