Samodzielna walka z uzależnieniem, a fachowa terapia

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Osoby uzależnione nie są w stanie same poradzić sobie z problemem i wrócić do zdrowego trybu życia. Podczas nałogowego spożywania danych substancji lub wykonywania określonej czynności człowiek bardzo się zmienia. Uczucie uzależnienia jest na tyle silnym zjawiskiem, że jest w stanie doprowadzić do całkowitej zmiany osobowości osoby chorej oraz popychać ją do wielu negatywnych zachowań takich jak kłamstwo, przemoc, autodestrukcja i wiele innych.

Czy warto skorzystać z terapii?

pomoc psychologaUzależnienie wpływa nie tylko na osobę chorą, ale także na członków jej rodziny, przyjaciół, znajomych, a nawet współpracowników i sąsiadów. Podjęcie się leczenia często sugerowane jest przez wszystkie te grupy, gdyż są oni zmęczeni skutkami nałogu, które bezpośrednio ich dotykają. Uzależniony najczęściej wypiera się problemu, udaje, że wszystko jest w jak najlepszym porządku oraz próbuje udowodnić, że wszyscy dookoła są po prostu przewrażliwieni. Niestety najczęściej nie jest to trzeźwe i rozsądne działanie, a odpychanie myśli o potencjalnym uzależnieniu jest po prostu wygodniejsze. Przyznanie się do uzależnienia wymaga wiele odwagi. Często ludzie boją się głośno oznajmić, że nie radzą sobie z problemem i potrzebują pomocy. Wpływ na to ma wiele negatywnych stereotypów mówiących o tym, że osoba uzależniona jest słaba psychicznie, niewykształcona lub pochodzi z marginesu społecznego.

uzalezenieniaIstnieje wiele stwierdzeń mówiących o tym, że nadmiernie pijący człowiek zamożny to koneser, a biedny to alkoholik. Nic bardziej mylnego — nałogowcem może stać się każdy, bez względu na pozycję zawodową, posiadany majątek czy wykształcenie. Fachowa terapia uzależnień w Sosnowcu  może przebiegać w różnych trybach. Istnieją specjalne ośrodki oraz centra pomocy w walce z uzależnieniami, w których praktykuje się terapie grupowe oraz indywidualne. Te pierwsze są bardzo polecane ze względu na możliwość kontaktu z osobami zmagającymi się z podobnymi nałogami. Jest to sposób na całkowite wyeliminowanie z życia uczucia odosobnienia, możliwość poznania nowych osób oraz podzielenia się z nimi swoją historią. Walka człowieka z nałogami należy do wyjątkowo nierównych. Mechanizmy choroby nazwane iluzją i zaprzeczeniem są bardzo trudne do pokonania. Osoba uzależniona nie poradzi sobie sama — potrzebuje wsparcia osób bliskich i pomocy wykwalifikowanego specjalisty.

Nałóg nieopanowany w porę może mieć fatalne skutki zdrowotne oraz doprowadzić do całkowitego zerwania relacji z osobami z najbliższego otoczenia. Warto zatem porzucić wstyd, poddać się fachowej terapii i dać sobie szansę na nowe, lepsze życie.

Zobacz więcej na https://vimedic.pl/

Kategorie: Psychologia