Sok z noni – marketing kontra rzeczywistość

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

Jak się okazuje, w dzisiejszych czasach medycyna naturalna ponownie wraca do łask. Można znaleźć coraz to więcej sklepów oferujących różnego rodzaju naturalne specyfiki efektywnie wspierające odporność organizmu, dostarczające odpowiedniej ilości minerałów, witamin oraz wielu innych ważnych dla ciała elementów. Jednym ze specyfików jest między innymi uleczający sok z noni.

Jaka jest prawda o soku z noni?

uleczający sok noni - cenaNoni jest rośliną, która jest również nazywana jako morwa indyjska. Krzew ten naturalnie występuje przede wszystkim w Azji południowo-wschodniej oraz na wyspach Oceanu Spokojnego. Noni jest wyjątkowo popularne na Polinezji, gdzie stosuje się ją już od wieków. Wcześniej wspomniani mieszkańcy nazywają ją mianem „aspiryny przyszłości”. Wykorzystywane są niemalże wszystkie części tej rośliny, jednak w szczególności upodobano sobie jej owoce. Obecnie produkowane są z nich soki. Według informacji producentów wytwarzających sok z noni można czasem odnieść wrażenie, że wcześniej wspomniany specyfik umożliwia uleczenie niemalże wszystkich chorób czy dolegliwości w ogólnym tego słowa znaczeniu. Oczywiście przedstawione w reklamach właściwości niejednokrotnie okazują się nieco podkoloryzowane i w efekcie należy pamiętać, aby w stosowaniu tego suplementu zachować odpowiedni umiar oraz zdrowy rozsądek. Badania naukowe jednak potwierdzają, że część z wcześniej wspomnianych właściwości ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.

sok noni cenaPrzede wszystkim warto zaznaczyć, że sok z noni jest antynowotworowy. Zostało to zbadane na myszach, u których wywołano wcześniej nowotwory, a następnie jednej grupie podawano noni, a drugiej nie. Gryzoń, któremu podawano roślinę, miał mniejsze powikłania. Hawajscy badacze zauważyli również, że noni może przedłużyć życie osobom chorym już na nowotwór, jednak należy zachować umiar i odpowiednio dobrać dawkę, ponieważ zbyt duża ilość mogłaby okazać się szkodliwa. Inne właściwości to na przykład leczenie miażdżycy czy układu pokarmowego. Dzisiaj można zaopatrzyć w niemalże każdym dobrym sklepie z naturalnymi specyfikami w uleczający sok noni – cena takiego produktu jest stosunkowo wysoka, lecz jej właściwości prozdrowotne z całą pewnością okażą się warte tej kwoty. Warto dodać, że zakup wcześniej wspomnianego soku powinien być omówiony z lekarzem. Konieczne jest także, aby pamiętać o racjonalnym dawkowaniu.

Sok z noni jest specyfikiem, wokół którego powstała wiele legend oraz mitów, jednak należy pamiętać, aby je w „chłodny” sposób analizować. Wiele badań naukowych potwierdza niektóre z nich jak na przykład działania antynowotworowe czy antymiażdżycowe, lecz konieczne jest, by zachować umiar. Sok nie jest na przykład polecany dla kobiet w ciąży oraz osobami z chorobami serca lub nerek.