Szampon o właściwościach leczniczych

Opublikowane przez Zdzisław Zając w dniu

Szampon to tylko szampon – ma umyć i tyle. Ile razy można spotkać się z takim stwierdzeniem? I o ile głównym zadaniem szamponu jest faktycznie czyszczenie skóry głowy, to jednozadaniowy szampon to już przeżytek. Teraz w większości kosmetyki te są wielofunkcyjne – od nawilżających, do włosów przetłuszczających się, do tych długich, kręconych, ciemnych i jasnych.

Specjalny szampon do włosów

 szampon do włosów z łuszczycąW tym całym włosowym zamieszaniu można natknąć się również na kosmetyki lecznicze – czyli takie, które pomagają radzić sobie z myciem włosów podczas stanów chorobowych, lub im zapobiegające. Jak rozpoznać leczniczy szampon? Półki aż uginają się od kosmetyków w drogeriach, natomiast mimo to trudno znaleźć szampon, który jest przeznaczony do celów leczniczych. Dlaczego warto po takowe sięgać i w jakich przypadkach najczęściej się je stosuje? Kiedy zadać sobie pytanie, w jakich przypadkach pojawiłaby się potrzeba zastosowania szamponu leczniczego, to łupież lub łuszczyca skóry głowy byłyby poprawną odpowiedzią. Jednak aby dobrze dobrać kosmetyk, należy znać podstawowe różnice. Często te schorzenia są ze sobą mylone, czy jednak łuszczyca i łupież faktycznie są takie same? Szampony dla włosów z łupieżem często zawierają substancję przeciwgrzybiczą – a wynika to z tego, że pomimo łupież sam w sobie nie jest chorobą grzybiczą, to obserwuje się częste, równoczesne występowanie zakażeń grzybiczych (zazwyczaj mowa o drożdżakach).

 szampon do włosów z łuszczycąFaktem jest, że działanie takie ma sens, ponieważ po zastosowaniu takiego preparatu większość cierpiących na łupież odczuwa znaczną poprawę stanu skóry głowy. Natomiast leczniczy szampon do włosów z łuszczycą nie powinien zawierać takich substancji – w przypadku podejrzenia równoczesnego występowania tych dwóch schorzeń, niezbędna jest pomoc lekarza dermatologa, który wykluczy ewentualną obecność grzybów. A co powinien zawierać leczniczy szampon do skóry łuszczycowej? Siarkę, kwas acetylosalicylowy, cynk, pantenol, mocznik – wszystkie te składniki pozytywnie wpływają na stan skóry głowy i pozwalają zmniejszyć stan zapalny oraz osłabić złuszczanie się naskórka. Siarka wykazuje podobne działanie do mocznika a pantenol do alantoiny, natomiast kwas acetylosalicylowy wysusza wstępnie zmienione zapalnie rany skóry głowy.

Przy dużym wyborze kosmetyków do włosów na rynku, warto czasami zdecydować się na te o właściwościach leczniczych – nawet jeśli nie choruje się na łupież czy łuszczycę, a obserwuje się jedynie nieznaczne przetłuszczanie się włosów, to słusznym jest od czasu do czasu zmienić szampon na delikatniejszy, aby nie przyczynić się do nadmiernego podrażnienia skóry głowy lub też nie spowodować łupieżu.

Kategorie: Uroda