Terapia behawioralna dla każdego

Opublikowane przez Marian Dudek w dniu

W dzisiejszych czasach udanie się do specjalisty z problemem depresji lub innych zaburzeń psychicznych nie jest niczym dziwnym. Obecnie społeczeństwo jest zdecydowanie bardziej świadome tego, że nie należy pomijać zdrowia psychicznego w codziennym życiu. Jest ono równie ważne jak zachowanie świetnej kondycji fizycznej. Psychika związana jest w końcu z emocjami, intelektem, predyspozycjami i doświadczeniem życiowym człowieka, a więc wydaje się naprawdę kluczowym aspektem ludzkiego życia.

Terapia behawioralna – co to takiego?

Osobom zmagającym się z różnymi zaburzeniami psychicznymi może pomóc psychoterapia. Psychoterapia to nic innego jak stosowanie poszczególnych metod psychologicznych, często wspierana przez regularny kontakt międzyludzki. Głównym celem psychoterapii jest poprawa zdrowia psychicznego pacjenta, ale również pomaga ona w procesie poznawczym wewnętrznego ja chorego. Dzięki psychoterapii człowiek może udoskonalić swoje relacje z innymi ludźmi, przy okazji rozwijając umiejętności społeczne. To także nauka radzenia sobie z negatywnymi emocjami i komentarzami. Podczas psychoterapii możliwe jest leczenie farmakologiczne, ale tylko jeśli chory nie radzi sobie odpowiednio z problemami, wspomagając w ten sposób leczenie. Należy również zaznaczyć, że uprawienia do przeprowadzania psychoterapii może mieć jedynie osoba z wykształceniem psychologicznym lub psychiatrycznym.

Można wyróżnić wiele rodzajów psychoterapii np. psychoterapię psychodynamiczną, psychoterapię Gestalt lub psychoterapię psychoanalityczną. Jednak najbardziej skurczną i wyjątkowo dobrze opisaną psychoterapią jest terapia behawioralna – Toruń jest miastem, w którym terapię behawioralną stosuje wielu specjalistów. Skupia się ona na pomocy choremu z zaburzeniami poprzez behawioryzm, czyli uczeniu się przez warunkowanie. Zazwyczaj zakłada się, że ten rodzaj terapii pomoże choremu dostrzec, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Praca z takim pacjentem ma na celu pokazanie, że jego reakcje są uwarunkowane bodźcami i doświadczeniami, a co za tym idzie, terapia behawioralna ma za zadanie znaleźć czynnik, który sprawia, że pacjent postępuje według takiego, a nie innego wzoru. W terapii behawioralnej prowadzony jest taki typ dialogu, który poniekąd sprawia, że pacjent samodzielnie dociera do źródła swojego zachowania, a więc wyciąga z przeprowadzonej rozmowy pouczające dla siebie wnioski.

Terapia behawioralna nie jest dostępna jedynie dla osób, które zmagają się ze zaburzeniami psychicznymi. Praca ze specjalistą może przynieść wiele dobrego, szczególnie w codziennych relacjach międzyludzkich. Dzięki terapii człowiek lepiej poznaje samego siebie i uczy się jak odpowiednio reagować, gdy pojawiają się negatywne emocje i komentarze.

Kategorie: Zdrowie